Ознака: вакцини

Безбедноста на вакцините против ковид-19 во фокус на самитот „Македонија 2025“

Денеска е вториот ден од деветотто издание на самитот „Македонија 2025“, кое се одржува во дигитална/хибридна форма. Денот почна со интерактивна дискусија со наслов...

СЗО: Потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат...

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови, рече генералниот директор на...

Европската комисија одобри договор за набавка на вакцини и со „Кјурвак“

Европската комисија одобри договор со европската фармацевтска компанија „Кјурвак“ за обезбедување почетно купување 225 милиони дози вакцини против Ковид-19 во име на сите земји...

Унијата набавува 300 милиони дози вакцини против ковид-19

Европската Унија ќе набави 300 милиони дози вакцини против коронавирусот, кои заеднички ги произведоа германскиот „Бионтек“ и американската лабораторија „Фајзер“, а претседателката на Европската...

Во Белгија произведени стотици илјади дози вакцина против коронавирусот

Белгија е едно од двете места каде што веќе се произведува вакцината на фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бајонтек“ против ковид-19. Покрај Антверпен, каде што се...

СЗО: Ќе дистрибуираме две милијарди вакцини до крајот на 2021 година

Светската здравствена организација (СЗО) се надева дека ќе може да дистрибуира околу две милијарди вакцини против коронавирусот до сите земји во светот до крајот...

Санофи и ГСК ќе обезбедат 200 милиони дози од нивната вакцина

Лабораториите Санофи и ГСК најавија дека ќе и стават на располагање 200 милиони дози од својата вакцина против ковид-19 на меѓународната програма Ковакс, која...

Државата ќе уплати аванс за набавка на вакцини против ковид-19

На денешната владина седница усвоена е информацијата за склучување договор за преземени обврски помеѓу Владата и Глобалниот сојуз за вакцини (GAVI ALLIANCE), за набавка...

Како светот ќе вакцинира седум милијарди луѓе?

Тимови ширум светот работат на изработка на вакцина, која ќе биде ефикасна против ковид-19. Британскиот премиер Борис Џонсон ја нарече вакцината „најитниот заеднички подвиг на...

Велика Британија нарачала 90 милиони дози вакцини против ковид-19

Велика Британија одлучила да купи 90 милиони дози вакцини против ковид-19, коишто ги развиваат големите фармацевтски фабрики со седишта во Франција, Германија и САД,...