Ознака: вакцини

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата,...

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против ковид-19 и наместо тоа да донираат вакцини...

В петок пристигаат 38.400 вакцини на „Астразенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче на својата фејсбук-страница ја сподели веста дека на 14 мај во Македонија ќе стигне втората пратка вакцини преку „ковакс“...

Каде е моралот на пазарот на вакцини?

Еклатантната глобална нееднаквост во пристапот до вакцините против ковид-19 е интелектуален и морален неуспех. Пандемијата е јасен повик за да се размислува надвор од...

Влез за туристите и со кинеските и руските вакцини

Грција Грција ќе ги признава сите вакцини против ковид-19, а не само оние одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА), кога ќе почне да прима...

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. - Денеска, од Австрија ја добивме првата...

ЕМА одлучува дали децата од 12 до 15 години ќе можат...

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна да го разгледува барањето на „Фајзер“ за примена на нивната вакцина против ковид-19 на лица од 12 до...

Секој петти граѓанин во Хрватска примил вакцина против коронавирус

Според податоците од платформата „eCijepih“, заклучно со 30 април 2021 година, 20,9 отсто од возрасната популација во Хрватска примиле барем една доза од вакцината...

Пристигнаа 200.000 вакцини од „Синофарм“

Во Македонија пристигнаа 200.000 вакцини од кинеската компанија „Синофарм“. Пред поликлиниката Јане Сандански во Скопје пратката со вакцини беше пречекана од министерот за здравство...

ЕУ се надева дека наскоро ќе вакцинира по 3 милиони луѓе...

Досега, 170 милиони луѓе се вакцинирани против ковид-19 во ЕУ, но само 30 милиони ги добиле потребните две дози. Ова го соопшти еврокомесарката за...

Филипче: „Торлак“ може да произведува милион дози вакцини месечно

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде што заедно со српскиот...