10.8 C
Skopje
23.10.2021 - 23:42

Ознака: вакцини

Моди: Индија испиша историја, аплицирани над милијарда вакцини

Индија подели над милијарда дози вакцини за своите граѓани, а премиерот Нарендра Моди рече дека земјата „напишала историја“. - Сведоци сме на триумфот на индиската...

Ѓоковиќ ги предводи спортистите соочени со избор помеѓу трофеите и вакцинацијата

Неизвесно е дали најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе го брани трофејот на следното издание на гранслем-турнирот „Австралија опен“ додека избегнува да открие дали...

Вакцината против коронавирус послабо делува кај болните од мултипен миелом

Познато е дека вакцините против коронавирус помалку ги штитат луѓето со мултипен миелом, како што е поранешниот американски државен секретар Колин Пауел, кој почина...

Билка од фамилијата на тутунот – фабрика за производство на вакцини

Нова вакцина против ковид-19 произведена по најнова технологија Канадската биотехнолошка компанија „Медикаго“ само што не почнала да произведува нова вакцина против ковид-19, користејќи притоа нова...

Брнабиќ: Пандемијата ќе заврши кога сите ќе се вакцинираме

Благодарение на вакцинацијата, Србија избегна да има најтешка епидемиолошка состојба во регионот, но мерките не можат да бидат исти кога имате вакцина и кога...

Во иднина растенијата ќе произведуваат вакцини?

НАУЧНИЦИТЕ НА ПАТ ДО РЕВОЛУЦИОНЕРНО ОТКРИТИЕ Научниците од Универзитетот во Калифорнија ја истражуваат можноста вакцините во иднина да се примаат преку растенијата во вид на...

Експерти: Безбедно е да се прими вакцина против ковид-19 и против...

Безбедно е да се примаат вакцината против „Ковид-19“ и вакцината против грип во исто време, и тоа не влијае негативно на имунолошкиот одговор што...

„Јутјуб“ ќе ги блокира содржините против вакцините

Компанијата „Јутјуб“ ќе ги блокира сите содржини против вакцини на својата веб-страница, објави „Вашингтон пост“. Во извештајот се наведува дека компанијата ќе забрани содржина против...

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.820 граѓани, а...

Франција ќе донира двојно повеќе вакцини за сиромашните земји

Францускиот претседател, Емануел Макрон, најави дека Франција ќе им даде 120 милиони дози од вакцината против коронавирус на сиромашните земји, двојно повеќе отколку што...