Ознака: вакцините

Затоа што го немаме едното, го немаме ни другото

Светските медиумски анализи велат дека оние држави што навремено ја активираа својата дипломатија, како што беше случајот со Србија, успеаја да дојдат до вакцини....

Вртоглаво растат цените на вакцините

Трговската војна во фармацевтската индустрија, во која секоја компанија се бори за местото на пазарот за снабдување со вакцини против ковид-19, придружена со „климата“...

Како да се расчисти хаосот со вакцините во Европа

Пандемијата на ковид-19 предизвика огромно страдање низ цела Европа, а бавната вакцинација на Европската Унија се заканува само да ја продолжи агонијата. Ако лидерите...

Твитер ќе блокира профили во случај на дезинформации за вакцините

Социјалната мрежа Твитер објави дека има намера да ја засили борбата против ширењето дезинформации за вакцините и воведе можност за забрана на кориснички налози...

Има ли вакцина што никој не ја сака?

Големи сомнежи поттикнаа извештаите кои покажуваат дека вакцината на „Астра зенека“ е помалку ефикасна од оние на „Бионтек“ и на „Модерна“ додека водечките здравствени...

Вакцините „изгубени“ во административните лавиринти

Обидот да се дознаат повеќе детали од Министерството за здравство, од српската амбасада во земјава, како и од Царинската управа во земјава вчера беше...

Геополитика на вакцините

Додека глумиме држава и божем умно настојуваме да ги утврдиме проблемите и најдеме решенија за излез од бездната во која се наоѓа Македонија, мнозина...

ЕУ размислува за правни мерки против произведувачите на вакцини поради...

ЕУ ја остава вратата отворена за можни правни активности против фармацевтските компании што неочекувано ја одложија испораката на вакцините против ковид-19. Ова, меѓу другото,...

Како да се зголеми довербата во вакцините

За да успее да го имунизира населението од ковид-19, државата мора да ги искористи сите расположливи ресурси, вели Брендан Нихан, професор на „Дартмут“ АМЕРИКАНСКИ АГОЛ...

Шпионажа во синџирот на снабдување со вакцините против ковид-19

Голем број меѓународни институции, медиуми и разузнавачки светски агенции предупредуваат дека во последно време информациите што се поврзани со синџирот на испорака на вакцината...