4.8 C
Skopje
29.1.2022 - 15:00

Ознака: Вакцинирање

Трета доза вакцина примиле над 50.000 граѓани

Во изминатите два дена аплицирани се вкупно 7.169 дози вакцини, од кои 1.389 се аплицирани како прва доза, 1.364 се ревакцинaции, а 3.433 граѓани...

Вакцинирање деца – дали и на која возраст?

Експертите од американската Управа за храна и лекови (ФДА) неодамна препорачаа вакцината на „Фајзер/Бионтек“ да им се дава на деца од пет до 11-годишна...

Данците ќе добиваат покани да примат и трета доза вакцина

Од идната недела данските здравствени власти ќе почнат да канат голем број граѓани да примат трета доза од вакцината против ковид-19, изјави денеска министерот...

Трета доза на „Фајзер” најмалку по шест месеци, препорачува Европската агенција...

Европската агенција за лекови заклучи дека третата, засилувачка доза на вакцината на „Фајзер“ може да се даде најмалку шест месеци по втората доза за...

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните кои имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести, од денеска со потврда ќе можат да примат трета доза против...

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“, вакцинацијата е единствен начин да...

Пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој, пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај...

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.969 граѓани, а...

Бајден нареди сите државни службеници да се вакцинираат

Американскиот претседател Џо Бајден воведува построги правила за вработените во јавните владини институции и презема чекори за да ги натера приватните компании да го...

Од понеделник вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за...

Oд утре вакцинација без закажување во „Јане Сандански“, „Букурешт“ и „Чаир“

Министерството за здравство информира дека од утре граѓаните ќе може да се вакцинираат против ковид-19 без да закажат термин за вакцинација. Граѓаните кои немаат...