8.8 C
Skopje
22.9.2021 - 23:27

Ознака: Вакцинирање

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“, вакцинацијата е единствен начин да...

Пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој, пристигнатите вакцини, за кои има голем интерес кај...

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.969 граѓани, а...

Бајден нареди сите државни службеници да се вакцинираат

Американскиот претседател Џо Бајден воведува построги правила за вработените во јавните владини институции и презема чекори за да ги натера приватните компании да го...

Од понеделник вакцинирање во домашни услови

Министерството за здравство ја информира јавноста дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за...

Oд утре вакцинација без закажување во „Јане Сандански“, „Букурешт“ и „Чаир“

Министерството за здравство информира дека од утре граѓаните ќе може да се вакцинираат против ковид-19 без да закажат термин за вакцинација. Граѓаните кои немаат...

Сѐ уште се вакцинираат лицата над 65 години

ГЕВГЕЛИЈА По пристигнатата нова пратка со 700 дози од кинеската вакцина „Синовак“, во Општата болница со проширена дејност - Гевгелија продолжува имунизацијата на населението од...

За пандемијата, вакцинирањето, трансплантациите, за медицинските ресурси и вложувањето во нив,...

Интервју со Венко Филипче, министер за здравство Изминатата година и пол беше предизвик за сите, а најмногу можеби за граѓаните и за здравствените власти. Министерот...

Да се вакцинираат или не оние што прележале ковид-19

Нова американска студија во врска со имунизацијата Не е јасно зошто СЗО и ЕУ не ја променат препораката за давање две дози на сите -...

Суфицит на вакцини, дефицит на мотивација за вакцинирање!?

До скоро немаше вакцини, а имаше мотивација за вакцинирање, додека сега има вакцини, а нема мотивираност за имунизација?! Процените на експертите се дека сепак...

Колапс на електронскиот систем во Хрватска, вакцинирање се закажува кај матичен...

Платформата „Цијеписе“, на која хрватските граѓани електронски аплицираат за вакцинација против Ковид-19, доживеала целосен колапс. Платформата воопшто не се користи во хрватските окрузи, а Звонимир...