2.8 C
Skopje
28.1.2022 - 15:27

Ознака: Вакцинирани

46% од населението над 70 години има примено барем една доза...

Од министерството за здравство информираат дека секојдневно се зголемува интересот за вакцинација а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб...

Фон дер Лајен: Половина од возрасните во ЕУ ќе бидат вакцинирани...

До крајот на овој месец 300 милиони дози ќе бидат доставени до Европската Унија, ќе бидат инјектирани 245 милиони дози, а оваа недела половина...

Вчера се вакцинирале 11.646 лица во Македонија

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 206.013 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 9.561 граѓани, а вкупно се вакцинирале...

Граѓаните вакцинирани во странство да бараат сертификати за патување од тие...

Македонците вакцинирани на меѓуграничнот премин со Бугарија кај Делчево потврда за примена вакцина и код за патување во кој ќе бидат внесени вакцините треба...

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 175.620 граѓани. Од Министерството за здравство соопштија дека интересот за вакцинација секојдневно се зголемува,...

Само 0,16 проценти од вакцинираните во Австрија заболеле од коронавиус

Вакцината против коронавирусот во Австрија дејствува, што може да се види од значително намалување на дневниот број на новозаболени лица, а само мал процент...

Пилот-проект со забави за вакцинирани лица

Хрватска Хрватскиот национален штаб за цивилна заштита ќе спроведе пилот-проект за одржување разни настани во кои ќе учествуваат само целосно вакцинирани граѓани, односно луѓе кај...

Рекорд во Бугарија – 32.482 лица вакцинирани за еден ден

Во Бугарија денеска се вакцинирани 32.482 лица, што е нов рекорд по бројот на вакцинирани против коронавирус за еден ден, рече министерот за здравство,...

Американски центар за превенција: Вакцинираните не мора да носат маски

Целосно вакцинираните Американци можат да се вратат во нормален живот, тие повеќе не мора да носат маски на отворен простор, објави Американскиот центар за...

Ризикот од тромб е многу поголем кај заболените отколку кај вакцинираните

Опасноста од згрутчување на крвта кај заболените од ковид-19 е далеку поголема отколку кај вакцинираните против оваа болест, изјави во понеделникот водечкиот словенечки епидемиолог...