Ознака: Вакцинирани

Петличковски: Анализите покажуваат многу солиден имунитет кај вакцинираните

Според првичните податоци од истражувањето што го спроведе Комисијата за заразни болести за колективен имунитет, анализираните 920 примероци за Скопје укажуваат на многу солиден...

Д-р Мери Киријас: Има три фактори што ги објаснуваат повторните ковид-заразувања

Токму зголемениот процент на повторна зараза е и една од причините за брзорастечкиот број на нови случаи. Но, зошто и како се случува толку...

Во последните 5 месеци: 37 проценти од болните биле вакцинирани

Во болница поради ковид-19 лежат 340 пациенти Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид-19, во период од 6 август...

Омикрон предизвикува зараза и кај вакцинираните, предупредува СЗО

Новиот сој омикрон, се шири побрзо од делта соевите и предизвикува инфекции кај луѓе кои веќе се вакцинирани или оздравеле од ковид-19, предупреди генералниот...

За влез во Грција ќе се бара ПЦР-тест и од вакцинираните

Секој што сака да влезе во Грција од 19 декември ќе мора да има негативен ПЦР-тест, не постар од 48 часа, соопшти денеска тамошното...

Седумдесет и девет отсто од починатите од ковид-19 биле невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид-19, во период од 6 август заклучно со 2 декември. За вакцинирани, објаснуваат...

Финансиска награда за матичните лекари за вакцинираните пациенти

Владата денеска на 112-та седница донесе одлука за еднократна финансиска награда од 30 денари по пациент за матичните лекари доколку достигнат и надминат опфат...

ЕУ објави колку вакцинирани, а колку невакцинирани лица починале од коронавирус

Земјите со најмал процент на вакцинирана популација се соочуваат со најголем број смртни случаи од последиците од коронавирусот на милион жители, покажуваат најновите податоци...

Седумдесет и пет отсто од хоспитализираните случаи со ковид-19 не биле...

Во период од 6 до 28 октомври на територијата на државата 45.621 граѓанин биле позитивни на ковид-19, од нив, како што соопшти Министерството за...

Со две дози вакцинирани 45 проценти од полнолетните граѓани во државата

Во петокот и во саботата дадени се вкупно 3.250 дози вакцини, од кои 884 прва доза, 2.257 примиле втора доза, а 109 граѓани трета...