15.8 C
Skopje
15.6.2021 - 8:16

Ознака: вакцина

Погрешната интерпретација внесе забуна околу ставот на ЕМА за вакцината на...

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови (ЕМА), рече дека вакцината „Астра зенека“ има далеку поголема корист од...

ЕМА: „Астра зенека“ да не се дава на лица постари од...

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астра зенека“  за лица над 60 години, поради стравувања од ретка појава...

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три...

Вакцината против ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба за деца од три...

Пристигнаа 12.870 дози од вакцината на „Фајзер“

Министерот за здравство, Венко Филипче објави дека денеска пристигнале нови 12.870 дози од вакцината против ковод-19 на „Фајзер“. – Дополнителни 12.870 дози од производителот „Фајзер“...

Комбинацијата на различни видови вакцини го зголемува имунитетот

Комбинацијата на различни видови вакцини за коронавирус значително го зголемува создавањето на имунитетот, објави германски универзитет. - По истражувањето спроведено на 250 лица кои ја...

Вчера втора доза вакцина примиле 13.027 граѓани

Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб-платформата vakcinacija.mk е 440.213 граѓани, информираат од...

Бугарија и Грција најавија вакцини за соседите

Бугарија планира да обезбеди околу 150.000 вакцини против ковид-19 за нејзините балкански соседи, изјави денеска бугарскиот министер за здравство, Стојко Кацаров. - Идејата е да...

„Модерна“ ќе ја преполови дозата на вакцината против ковид-19

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ наскоро ќе ја преполови дозата на својата вакцина против Ковид-19, за да може да се користи во борбата против другите...

Вчера се вакцинирале 13.592 граѓани, од нив 2.411 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата вчера вкупно се вакцинирале 13.592 граѓани. Заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 233.844 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.411...

Вакцината на „Фајзер“ одобрена за деца

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри употребата на вакцината на „Фајзер“ за деца на возраст од 12 до 15 години. Одлуката е донесена денеска,...