Ознака: вакцинација

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол Дмитриј Песков, јави руската новинска агенција ТАСС. - Путин...

Разбиен митот за поврзаноста помеѓу аутизмот и вакцинирањето

Во утрешниот број на печатеното издание на „Нова Македонија“ читајте Една од најопасните научни измами во однос на здравјето беше онаа која не само што...

ЕУ планира во првата фаза да вакцинира 40 отсто од населението

Земјите на Европската унија, Велика Британија и партнерите на ЕУ договорија нацрт-план за вакцинација против ковид-19 за најмалку 40 проценти од своето население, чекор...

Со само еден коментар австралискиот премиер стана цел на светските антиваксери

Со само еден коментар, австралискиот премиер Скот Морисон ја претвори добрата вест за планот за имунизација во пиар-катастрофа, истакнувајќи го следниот потенцијален кошмар во...

Како светот ќе вакцинира седум милијарди луѓе?

Тимови ширум светот работат на изработка на вакцина, која ќе биде ефикасна против ковид-19. Британскиот премиер Борис Џонсон ја нарече вакцината „најитниот заеднички подвиг на...

Борбата за вакцинација против ковид-19 ќе биде валкана

Кога вакцината за коронавирусот ќе биде достапна, ќе изникнат голем број прашања и проблеми поврзани со нејзиното користење, дистрибуција, приоритетот кој прв да биде...

Антиваксерите станаа закана за напорите на Европа за победа над коронавирусот

Дилемата на политичарите е дали забрзувањето на процесот за добивање на вакцина е ризик за луѓето да немаат доверба во нејзината безбедност Автори: Кармен Пон,...

Нема да има задолжителна вакцинација против коронавирус во Германија

Се повеќе претставници на германската власт ги демантираат гласините според кои се планира задолжителна вакцинација против коронавирус, пишува „Дојче веле“. Единствена задолжителна вакцина е против...

Европска недела на имунизација: Со вакцината МРП успешно справување со морбилите

Европската недела на имунизација ја промовира основната порака – имунизацијата е неопходна за да се спречат болести и да се заштити животот. Вакцинацијата е...

Тенисот на Ѓоковиќ е за целиот свет, а неговите ставови за...

Ставовите на светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ за прашањето за задолжителна вакцинација пред продолжувањето на тениската сезона предизвикаа големо внимание и отворија глобална...