Ознака: буџет

Ветото го остави Орбан изолиран

Унгарскиот премиер Виктор Орбан претпоставуваше дека другите 25 земји-членки на ЕУ ќе престанат да вршат притисок за клаузулата за владеењето на правото, со цел...

Владата прифати амандмани за предлог-буџетот, повеќе пари за уставните судии и...

Владата денеска на седница го утврди текстот на дополнетиот предлог-буџет за 2021 година, прифаќајќи 18 амандмани кои произлегоа од расправата во собраниските комисии. Од владината...

Шекеринска: Над 20 отсто од буџетот за одбрана наменети за опремување...

Буџетот за 2021 година е буџет НАТО за одбраната на земјата како членка на НАТО Алијансата. Годинава покажуваме дека обврските, стандардите, критериумите кои што...

Спасовски: Буџетот на МВР е развоен, за континуирано реформирање на полицијата

Буџетот на Министерството за внатрешни работи за 2021 е развоен, за континуирано реформирање на полицијата, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој кажа дека...

Бочварски: Издвоивме 186 милиони денари од буџетот за капитални проекти за...

Од буџетот на Министерството за транспорт и врски за оваа година распределуваме 186 милиони денари за реализација на капитални проекти во општини во Република...

Бесими: Со буџетот се обезбедува поголема поддршка за домашното стопанство

За поддршка на инвестициите, конкурентноста, малите и средни претпријатија, домашниот туризам, како и целокупната област економски работи во 2021 година се обезбедени за 4,5...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе 397 амандмани на предлог-буџетот

СДСМ на чело со Заев во услови на страшна здравствена, економска, образовна и национална криза, креираа гломазен и партиски, наместо развоен и граѓански буџет,...

Економското заздравување ќе се спроведе преку мерки за здравјето и социјалната...

Преку четирите столба – економско заздравување од ковид-19; забрзан, инклузивен и одржлив економски раст; зајакнување на конкурентноста на приватниот сектор и развој на човечките...

Шахпаска ги претстави буџетот и приоритетите на Министерството за труд

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска на прес-конференција на Владата го презентираше предлог-буџетот за 2021 година на Министерството за труд и...

Георгиевска: Со Буџетот обезбедуваме над 115 милиони евра поддршка за компаниите

Со буџетот за 2021 година, обезбедуваме над 115 милиони евра поддршка за компаниите, истакна на прес-конференција, пратеничката од СДСМ, Марија Георгиевска. Предлог буџетот утре влегува...