Ознака: буџет

Ребалансот на буџетот за опозицијата е доказ за разрушената економија, а...

Членовите на собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ја завршија општата расправа по предлог-ребалансот на Буџетот, на која пратениците од опозицијата и од...

Специјалната војна специјално наменета за празнење на буџетите

Сѐ почестите лажни дојави за подметнати бомби ги исцрпуваат безбедносните ресурси на државите Во последно време, особено по избувнувањето на војната во Украина, во регионот,...

Бесими: Ребалансот на Буџетот доаѓа по руската инвазија на Украина која...

Ребалансот на Буџетот за 2022 година доаѓа по инвазијата на Русија врз Украина, што ги наруши пазарите во Европа, која е наш главен трговски...

Продолжува комисиската расправа за ребалансот на буџетот, власта и опозицијата со...

Во собраниската Комисија за финансирање и буџет попладнево продолжи расправата за ребаланс на буџетот за 2022 година. Според пратениците од власта, со ребалансот се...

Ребалансот на буџетот треба да ја задржи стабилноста и да ги...

Со предлог-ребалансот на Буџетот треба да се постигнат две основни цели. Прво, да се одржи макроекономската стабилност, што е од суштинско значење за понатамошниот...

Бесими: Ребалансот е одговор на кризата, предвидува кратења, но и додавања

Ребалансот е одговор на кризата која не можеше да се предвиди во перидот кога се подготвуваше Буџетот за 2022 и во него, освен кратења,...

Бесими: Ова е време на големи економски предизвици, неопходно е внимателно...

Обезбедување фискална поддршка во годинашниот Буџет за надминување на ефектите од кризата, внимателно следење на ценовните движења и зачувување на ценовната стабилност на среден...

ССМ бара итна средба со Владата, во ребалансот не гледаат пари...

Потсетуваме дека во преговорите за нов Општ колективен договор за јавниот сектор беше прифатено дека линеарното зголемување на платите за најмалку 2806 денари ќе...

Ребалансот на Буџетот пред Владата, се предлага да нема дирекно замрзнување...

Министерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека Владата на денешната седница ќе го разгледа ребалансот на Буџетот, но ќе расправа и околу потребата од...

Уште 100 милиони евра непродуктивни трошоци ќе бидат скратени од буџетот,...

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва обелодени дека од буџетот ќе бидат скратени дополнителни 100 милиони евра непродуктивни трошоци. – Во моментов, работиме на ребалансот на буџетот....