Ознака: бујар османи

Османи на средба со претставници на ЕБОР

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска се сретна со претставници на Европската банка за обнова и развој на која била презентирана новата Стратегија...

Османи: Успешен референдум значи чекор напред кон ЕУ и НАТО

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања имаше средба со германскиот државен министер...

Османи: Се надевам дека опозицијата ќе сфати оти земјата нема иднина...

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи смета дека спротивставувањето на опозицијата на Договорот за името со Грција, кој, како што вели е договор за...

Вицепремиерот Османи се надева на консензус за стратешките прашања

Продолжението од лидерската средба во потесен состав е закажано за в понеделник во 9 часот и се надевам дека ќе најдеме решение за стратешките...

Коблер: Европската перспектива на регионот и Македонија врвен приоритет на австриското...

Јасната европска перспектива на регионот на Западен Балкан и Македонија останува врвен приоритет на австриското претседателство со ЕУ. Македонија никогаш не била поблиску до...

Османи за „Realnews“: Недобивањето датум од ЕУ може да има последици...

Недобивањето датум за пристапни преговори со ЕУ, би предизвикало разочарување, но и последици врз имплементацијата на Договорот и врз исходот од референдумот, смета вицепремиерот...

Османи: Преговорите со ЕУ имплицираат длабока трансформација на општеството

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денска во просториите на Секретаријатот за европски прашања се сретна со вишиот заменик-генерален директор на...

Османи очекува политичка одлука на самитот на ЕУ

Собранието вчера расправаше за извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија што пред пратениците го презентира вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој...

Една молба до Бујар Османи

Минатата седмица ме вознемирија два исказа. Најпрвин, вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи изјави дека договорот на кој се работи со Грција (околу името) е...

Османи: Владеењето на правото најважната придобивка за граѓаните од процесот на...

Владеењето на правото претставува фундамент во изградбата на современо ефикасно и демократско општество и е најважната придобивка за граѓаните од процесот на европски интеграции....