14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 2:12

Ознака: бујар османи

За новата стратегија во надворешната политика ќе се консултираат и граѓаните

Министерството за надворешни работи започнува нова доктрина на работата на дипломатијата поставена на три столба, која треба да резултира со нова десетгодишна надворешна политичка...

Османи: Односите со Бугарија се на најниско ниво

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оцени дека по неколкуте протестни ноти од Бугарија до земјава и повикувањето на македонскиот в.д. амбасадор во Софија...

Османи: Достојно ја претставуваме државата во НАТО

По повод одбележувањето на годишнината од зачленувањето на Македонија во НАТО, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги собра на тематски работен состанок шефовите...

Османи: Европската перспектива ќе придонесе за стабилноста на нашиот регион

Денес, во Седиштето на Алијансата во Брисeл, се одржа вториот ден од Северно-Атлантскиот Совет на НАТО на ниво на министри за надворешни работи на...

Османи: Посилна стратешка соработка помеѓу НАТО и ЕУ, а особено во...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на почетокот на вториот ден од Северно – Атлантскиот Совет на НАТО со очекување за засиленото партнерство меѓу...

Османи: Политичко и воено зајакнување на алијансата е наш заеднички интерес

Заврши првиот ден на Северноатлантскиот совет на НАТО на ниво на министри за надворешни работи, на кој учествуваше и министерот за надворешни работи на...

Македонија има можност да го каже својот став за сѐ што...

Османи од состанокот на НАТО Во рамките на денешното учество на министерскиот состанок на НАТО, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, испрати пораки за првото...

Османи е прв македонски претставник кој ќе присуствува на состанок на...

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи ќе учествува на редовниот состанок на Северноатлантскиот совет на ниво на шефови на дипломатии што ќе се одржи...

Османи упати поддршка до Захариева за справување со шпионската афера во...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, упати поддршка до шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева за справување со аферата во која шест лица беа...

Груби го посочи косовското прашање како приоритет за Османи и за...

Првиот вицепремиер Артан Груби одговори потврдно на прашањето на ТВ 21 - дали министерот за надворешни работи Бујар Османи ќе побара од Шпанија да...