Ознака: бујар османи

Османи на средба со Симовски: Пописот е обврска и должност за...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, се сретна со директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, и заменик-директорот Илми Селами. Средбата беше во...

Македонија како членка на НАТО значајно придонесува за безбедноста во регионот

Османи-Сореиде Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, имаше телефонски разговор со министерката за надворешни работи на Кралството Норвешка, Ине Ериксен Сореиде. - Благодарни сме за континуираната...

Османи: Холокаустот е трагедија што не смее да се заборави

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, имаше обраќање на комеморативното одбележување по повод 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, ден на...

Лајчак смета дека Македонија е успешна приказна и пример за регионот

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, во Брисел, имаа средба со Мирослав Лајчак, специјален претставник...

Димитров и Османи во Брисел се сретнаа со Борел

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Брисел се сретнаа со потпретседателот на...

Османи и Димитров: Важно е ЕУ што поскоро да обезбеди вакцини...

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров и министерот за надворешни работи, Бујар Османи во рамките на работната посета на Брисел, денеска...

Димитров и Османи во работна посета на Брисел

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи, од утре ќе престојуваат во работна посета на...

Пристапните разговори да не се претворат во преговори со Бугарија

Порача Османи во интервју за грчкиот весник „То Вима“ Пристапните разговори со ЕУ не би требало да се претворат во преговори со Бугарија, кажа министерот...

Нема отворени прашања меѓу Македонија и Црна Гора

Османи – Ѓукановиќ Во продолжение на својата официјална посета на Подгорица и состанокот со својот црногорски колега, Ѓорѓе Радуловиќ, министерот за надворешни работи на Бујар...

Османи: Без разлика на предизвиците интеграцијата во ЕУ нема алтернатива

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во рамките на официјалната посета на Црна Гора, оствари средба со шефот на црногорската дипломатија Ѓорѓе Радуловиќ. На...