Ознака: бујар османи

Османи на средби со дијаспората во Швајцарија

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи, работната посета на Швајцарија ја започна со средби со повеќе наши граѓани, како и со претставници на повеќе...

Османи: Остануваме цврсто посветени на имплементација на Договорот за пријателство

Во исклучително пријателски тон поминала средбата помеѓу министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и бугарскиот премиер, Бојко Борисов кои без претходна најава се среднаа утрово...

Борисов: Следните генерации нема да ни простат ако не ги надминеме...

Сите противречности меѓу Бугарија и Република Северна Македонија мора да бидат решени. Следните генерации нема да ни простат ако ја испуштиме оваа голема можност....

Османи и Борисов без најава се сретнаа на аеродромот во Софија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, без претходна најава. За средбата, Османи информираше на својот фејсбук-профил. Двајцата...

Османи во Швајцарија и Шпанија од дијаспората ќе бара поддршка за...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, од утре ќе престојува во работна посета на Швајцарија и Шпанија. - Во рамките на престојот во Берн, министерот...

Најмногу попишани од Швајцарија и од Германија, послаби резултати во Канада...

Бројот на македонски државјани од странство кои досега се попишале надминал 60 илјади. Околу 16 илјади од нив се од Швајцарија, а потоа следуваат...

Османи на средба со секретарот за односи со државите на Ватикан

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во Рим се сретна со секретарот за односи со државите на Светата столица, монсињор Пол Ричард Галагер. Од МНР...

Османи во работна посета на Рим и Ватикан

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ќе биде во работна посета на Италијанската Република и Светата Столица. Во рамки на посетата на Италија, Османи...

Милошоски: Османи може да менува статут на ДУИ, а не македонскиот...

Пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски за најавите на министерот Османи за промена на Уставот со цел да му се удоволи...

Османи: Ако има потреба Бугарите ќе бидат споменати и во Уставот

Ако има потреба, Бугарите ќе бидат споменати и во Уставот, истакна министерот за надворешни работи Бујар Османи во синоќешното гостување во „Клик Плус“ на...