14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 2:44

Ознака: бујар османи

Османи: Грција станува наш партнер во европските интеграции

Политичкиот развој на настаните во двете земји по одлуката на Собранието за отворањето на Уставот на Република Македонија, а во насока на обврските на...

Османи: Ќе поднесев оставка да бев убеден дека има грешка во...

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи е сигурен во чесноста на своите постапки додека раководеше со Министерството за здравство и е убеден дека во...

Османи: ДУИ во моментов размислува само за планот А

За ДУИ е најважно да заврши процедурата во Собрание за уставните измени. Тоа го викаме план А, а планот Б е доколку се исцрпат...

Османи: Преговорите се процес на трансформација на нашето општество во европско

Основната функција на процесот на преговори е нашата подготовка за членство. Тоа е еден од најважните административно политички операции, низ кои поминале сите земји-членки...

Османи – Галовеј: Велика Британија е еден од најважните партнери на...

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи денеска се сретна со новоименуваната амбасадорка на Велика Британија во Македонија, Рејчел Галовеј. - Го започнувате вашиот мандат во...

Османи: Во септември се отвора Поглавјето 23 за правосудство и основни...

Утврден е календарот за скрининг процесот за подготовка на земјата за пристапни преговори со ЕУ. Во септември се отвора Поглавјето 23 за правосудство и...

Османи на средба со претставници на ЕБОР

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска се сретна со претставници на Европската банка за обнова и развој на која била презентирана новата Стратегија...

Османи: Успешен референдум значи чекор напред кон ЕУ и НАТО

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања имаше средба со германскиот државен министер...

Османи: Се надевам дека опозицијата ќе сфати оти земјата нема иднина...

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи смета дека спротивставувањето на опозицијата на Договорот за името со Грција, кој, како што вели е договор за...

Вицепремиерот Османи се надева на консензус за стратешките прашања

Продолжението од лидерската средба во потесен состав е закажано за в понеделник во 9 часот и се надевам дека ќе најдеме решение за стратешките...