Ознака: бујар османи

Коблер: Европската перспектива на регионот и Македонија врвен приоритет на австриското...

Јасната европска перспектива на регионот на Западен Балкан и Македонија останува врвен приоритет на австриското претседателство со ЕУ. Македонија никогаш не била поблиску до...

Османи за „Realnews“: Недобивањето датум од ЕУ може да има последици...

Недобивањето датум за пристапни преговори со ЕУ, би предизвикало разочарување, но и последици врз имплементацијата на Договорот и врз исходот од референдумот, смета вицепремиерот...

Османи: Преговорите со ЕУ имплицираат длабока трансформација на општеството

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денска во просториите на Секретаријатот за европски прашања се сретна со вишиот заменик-генерален директор на...

Османи очекува политичка одлука на самитот на ЕУ

Собранието вчера расправаше за извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија што пред пратениците го презентира вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој...

Една молба до Бујар Османи

Минатата седмица ме вознемирија два исказа. Најпрвин, вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи изјави дека договорот на кој се работи со Грција (околу името) е...

Османи: Владеењето на правото најважната придобивка за граѓаните од процесот на...

Владеењето на правото претставува фундамент во изградбата на современо ефикасно и демократско општество и е најважната придобивка за граѓаните од процесот на европски интеграции....

Османи: Се приближува моментот за практична валоризација на Извештајот на ЕК

Собранието денеска во рамки на 47. седница почна расправа за Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија.  Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи презентирајќи...

Османи и Малмстром на средба за последиците од американските царини 

Македонскиот вицепремиер за европски прашања Бујар Османи в четврток во Брисел ќе оствари средба со еврокомесарката за трговија, Сесилија Малмстром, на која ќе се...

Османи: Заштитата на домашните производители на челик станува владин приоритет

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања, се сретна со претставници на бизнис асоцијациите и производителите...

Почнаа подготовките за изградба на автопатот од Скопје кон ГП Блаце

Вицепремиерот Бујар Османи ги поздрави напорите од Косово за завршување на автопатот од 55 километри што води кон граничниот премин Блаце со Република Македонија...