Ознака: бујар османи

Димитров: Од нерешениот спор со Грција најголема штета трпиме ние

Кој ја трпи најголемата штета од нерешавањето на спорот со Грција? Ниту САД, ниту Русија, ниту Европа, ниту Германија, ниту, пак, Грција. Штетата е...

Бриселскиот скрининг помеѓу теоријата и практиката

Поради контрадикторноста што се создава во јавноста по почнувањето на подготвителниот скрининг во областите за правда, слобода и безбедност, во светло на последните случувања...

Османи: Македонија ќе успее да ја оствари Агендата 2025 на Европската...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамки на посетата на Брисел, денеска, оствари работна средба со еврокомесарот за проширување и соседска политика,...

Македонија ќе го користи полското искуство во преговорите со ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска имаше средба со новоименуваниот амбасадор на Република Полска во земјава, Војчех Јежи Тичињски. –...

Османи: Грција станува наш партнер во европските интеграции

Политичкиот развој на настаните во двете земји по одлуката на Собранието за отворањето на Уставот на Република Македонија, а во насока на обврските на...

Османи: Ќе поднесев оставка да бев убеден дека има грешка во...

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи е сигурен во чесноста на своите постапки додека раководеше со Министерството за здравство и е убеден дека во...

Османи: ДУИ во моментов размислува само за планот А

За ДУИ е најважно да заврши процедурата во Собрание за уставните измени. Тоа го викаме план А, а планот Б е доколку се исцрпат...

Османи: Преговорите се процес на трансформација на нашето општество во европско

Основната функција на процесот на преговори е нашата подготовка за членство. Тоа е еден од најважните административно политички операции, низ кои поминале сите земји-членки...

Османи – Галовеј: Велика Британија е еден од најважните партнери на...

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи денеска се сретна со новоименуваната амбасадорка на Велика Британија во Македонија, Рејчел Галовеј. - Го започнувате вашиот мандат во...

Османи: Во септември се отвора Поглавјето 23 за правосудство и основни...

Утврден е календарот за скрининг процесот за подготовка на земјата за пристапни преговори со ЕУ. Во септември се отвора Поглавјето 23 за правосудство и...