-4.2 C
Skopje
1.12.2021 - 5:09

Ознака: бујар османи

Османи: Се верува дека повеќето патници во автобусот биле од Скопје

Министерот за надворешни работи Бујар Османи пристигна во болницата „Пирогов“, каде беа сместени повредените во тешката сообраќајка со македонски граѓани на автопатот Струма, пренесуваат...

Османи: Работа ми е да вршам притисок за добивање датум за...

Десет часa траеше кризата во државата. Чекавме да видиме дали ќе падне Владата и таа не падна, но тие 10 часа целиот фокус на...

Декември е добар прозорец за европската перспектива на Македонија, за која...

Австрија се залага пристапните преговори на Македонија со ЕУ да почнат во декември, како што порача австрискиот министер за надворешни работи Михаел Линхарт на...

Османи-Шидер: Важно е да има континуитет на реформите и стабилност на...

За време на работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средби и со копретседавачот со заедничкиот парламентарен комитет помеѓу ЕУ...

ДУИ го овласти Ахмети да преговара со партиите кои не се...

Централниот одбор на ДУИ го овласти партискиот претседател, Али Ахмети, да преговара со сите политички партии од двата блока, освен со тие што се...

Османи: Европскиот парламент во континуитет дава принципиелна поддршка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, се сретна со европратеникот Тијс Рутен (Групата на социјалисти, Холандија), кој престојува во работна посета на земјава. На средбата...

Османи смета дека на Македонија не ѝ се потребни предвремени избори

На Македонија не ѝ требаат предвремени избори, бидејќи земјата ќе влезе во политичка криза, истакна министерот за надворешни работи Бујар Османи при гостувањето во...

Претседавањето на Македонија со ОБСЕ е признание за политиките на соработка...

Претседателот на Владата Зоран Заев денеска ја прими Генералната секретарка на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) Хелга Шмид, која денеска и...

Османи: Нема потреба од предвремени парламентарни избори

Портпаролот на Демократската Унија за Интеграција, Бујар Османи на денешната прес-конференција ја искажа проценката на ДУИ за изборната кампања, за текот на изборниот процес во...

Османи и Мортон ќе го одржат првиот состанок на Советот за...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ќе и биде домаќин на министерката за Европа и Америките на Обединетото Кралство, Венди Мортон, која престојува...