24.8 C
Skopje
19.6.2021 - 11:46

Ознака: бујар османи

Османи: Ќе вложам напори да бидам во Скопје за да се...

Ќе ги вложам сите напори да ја прекинам тековната дипломатска офанзива за во среда на неколку часа да бидам во Скопје за да се...

Милошоски: Османи в среда да го претстави Акцискиот план за кој...

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика, Антонијо Милошоски, соопшти дека за среда во 15 часот ќе закаже седница на Комисијата,...

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот за надворешни работи Бујар...

Османи на видеосредба со Високиот комесар за национални малцинства на ОБСЕ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари видео средба со Високиот комесар за национални малцинства на ОБСЕ, Каират Абдракхманов. - Високо ја цениме соработката со...

Османи: Турција е наш важен економски партнер

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска учествуваше на веб конференција со Стопанската комора на Истанбул, на тема: „Трговски и инвестициски можности со Република...

Османи на министерски состанок во рамките на Берлинскиот процес

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска ќе учествува на министерскиот состанок за надворешни работи во рамките на германското претседателство со Берлинскиот процес во...

Османи: НАТО е незаменлив фактор за нашата безбедност

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше на видеоконференција на состанокот на министри за надворешни работи на Северноатлантскиот совет на НАТО. - НАТО е незаменлив...

Османи-Рау: За Полска нема дилема дека Македонија заслужува да отпочне преговори

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, за време на работна посета на Република Полска се сретна со својот домаќин, министерот за надворешни работи, Збигњев...

Османи денеска ќе ги пречека министрите на Австрија, Словенија и Чешка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе биде домаќин на министрите за надворешни работи на Австрија – Александер Шаленберг, Словенија – Анже Логар и...

Керим, Божиновска и Ружин дел од советничкиот тим на Османи

Составот на новоформираниот Стратешки совет за надворешна политика на Министерството за надворешни работи кои денеска беше промовиран произлегува од академската заедница, дипломатијата, безбедноста, бизнис...