27.8 C
Skopje
21.7.2019 - 12:28

Ознака: бујар османи

Македонија и Турција остануваат стратешки партнери

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи се сретна со Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевљут Чавушоглу во рамки...

Османи оствари средба со новоименуваната американска амбасадорка Брнс

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со новоименуваната американска амбасадорка, Кејт Мари Брнс. Како што информираат од кабинетот на вицепремиерот, тој упатил...

Османи: Унгарија останува наш силен сојузник внатре во Европската Унија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денес оствари средба со Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто,...

Османи за метлата: Ахмети и Заев договараат зајакнување на капацитетите

Лидерите на двете најголеми партии од владејачката коалиција, Зоран Заев и Али Ахмети ги договараат министерските смени по најавената метла од премиерот. Вицепремиерот за...

Османи и Пендаровски бараат решение за несогласувањата за директорот на Агенцијата...

Демократската унија за интеграција бара решение за надминување на несогласувањето со претседателот Стево Пендаровски по назначувањето на Ерол Муслиу за директор на Агенцијата за...

Османи со двокатен автобус тргна на пат кон ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи денеска симболично тргна на пат кон ЕУ со двокатен автобус. Овојпат возењето беше од скопско Кале до ЕУ...

Османи: Бомбите не нѐ засегаат, тие се обврска на институциите

Демократската унија за интеграција не е вознемирена ниту презема некакви мерки по објавувањето на бомбите на Ел Чека, со разговори на членови на партијата....

Османи: Имплементацијата на Законот за јазиците претставува приоритет на земјата

Првиот координативен донаторски состанок организиран од страна на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на национален координатор на странска помош и...

Ангеловска-Бежоска – Османи: Народната банка е посветена на евроинтегративните процеси

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, оствари работна средба со вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи. Средбата следеше по годинешниот Економски и финансиски...

Османи: Преговорите со ЕУ отвораат нови можности за студентите

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска го претстави проектот „Со европско знаење до европската престолнина“ пред студентите од економскиот и правниот факултет...