6.8 C
Skopje
20.10.2021 - 12:02

Ознака: бура

Предвесник на бура или тест за хуманост

Додека европските лидери ја вратија реториката на стравот од нов бран бегалци што континентот ќе се бори да ги акомодира, ние очигледно немаме проблем...

Кампањата „Вратете ѝ го името“ предизвика бура незадоволство

Зошто жените објавуваат дела под машки псевдоними? За прославата на 25-годишнината од „Женските награди за проза“, еден од спонзорите на церемонијата ја започна кампањата „Вратете...

Балканските држави со различни погледи кон минатото и иднината

Тоа што за едни е помирување, за други е понижување Меѓу балканските народи има различни погледи на историјата. Како најкарактеристични се издвојуваат и недоразбирањата меѓу...

Европа на удар на бурата „Кијара“

Бурата „Кијара“ денеска се очекува да ја погоди Велика Британија, како и делови од северозападна Европа, донесувајќи ветрови со брзина над 120 километри на...

Бура

По долги години активно занимавање со музика (од нив најголемиот дел професионално), по над илјада отсвирени концерти и неброено многу изработени партитури, а отслушани...

Силно невреме ја погоди Европа, во Словачка загина девојче, Чешка без...

Силна бура ја погоди централна Европа – девојче загина во Словачка, а железничкиот сообраќај привремено е прекинат во северна Германија и затворени се две...

На Порторико му се заканува бурата Карен

Тропската бура Карен се засилува и се приближува кон брегот на Порторико, носи големи дождови и силен ветар, велат метеоролозите. Карен, наводно, достигна категорија на...

Поплави во западна Грција

Властите во неделата евакуираа десетици граѓани од поплавените домови во западна Грција, само неколку дена по загинувањето на седум лица во силната бура што...

Супербурата што го погоди Халкидики е предупредување за идните ризици

Беа потребни само десет минути за уништување на инфраструктурата на Халкидики и за трагедијата во која седум луѓе го загубија животот, а десетици беа...

Бурата во Хрватска не запира, во Загреб прогласен прв степен на...

Силниот ветар, кој од вчера дува во подрачјето на Загреб, во текот на ноќта корнеше дрва, уриваше реклами, чадори, а не запира ни денес,...