Ознака: Бундес-лига

Бундес-лигата е „ветена лига“ за младите англиски фудбалери

Џејдон Санчо и Рис Нелсон, двајцата 18-годишници, добија шанса и блеснаа за новите клубови, Борусија Д., односно Хофенхајм. Во странските клубови има уште неколкумина...

Oд Поешево до Бундес-лигата и до репрезентацијата

ОД РЕПОРТЕРСКИОТ БЕЛЕЖНИК НА ЗОРАН МИХАЈЛОВ: СЕРИЈАЛ ЗА ВЕЛИКАНИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ СПОРТ (107) Тони Мицевски Еден од плејадата фудбалери од битолскиот крај, кој успеа да...

На сцена е нова генерација европски тренери?

Не се само годините и искуството она што ја издвојува оваа нова генерација, туку фактот дека многу од нив имаат иста визија за тоа...

Хамбургер првпат испадна од Бундес-лигата

Германската Бундес-лига во следната сезона ќе биде без Хамбургер, првпат од формирањето во 1963 година, по 18.958 дена. Хамбургер беше единствениот тим што во...