5.8 C
Skopje
18.1.2022 - 15:03

Ознака: Бундес-лига

Почна зимскиот преоден рок, но во летниот се достапни многу ѕвезди

ФУДБАЛ Во јануари се можни некои поголеми зделки, но многу поизвесно е дека ќе доминираат позајмувањата на фудбалерите и оти ќе се чека летото за...

По 28 години, во Англија се вратија трибините за стоење

ФУДБАЛ - ПРЕМИЕР-ЛИГА Владата се согласи на пилот-проектот во кој се вклучени пет клуба, Кардиф, Челси, Манчестер сити, Манчестер јунајтед и Тотенхем, кои ќе имаат...

Левандовски има уште еден меч за календарски голгетерски рекорд

ФУДБАЛ - БУНДЕС-ЛИГА Напаѓачот на Баерн годинава постигна 42 гола, како и Милер во 1972 година, а за самостоен рекорд му треба еден погодок, на...

Левандовски го реши „Дер класикер“ и постави нови рекорди

Баерн ја победи Борусија Д. (3-2), а два гола постигна Левандовски, 66-ти на 55 меча годинава (во Бундес-лигата годинава 40, два помалку од рекордните...

На трибините најмногу до 15.000 навивачи

Германија повторно воведе ограничувања за ковид-19, што значи намалување на бројот на навивачите на спортските настани на отворено и во затворено ФУДБАЛ - БУНДЕС-ЛИГА На натпреварите...

Со 100 гола годинава Баерн е на чекор до календарски рекорд

Баерн сезонава постигна 40 гола, рекорд по 11 кола во Бундес-лигата, а вкупно има 100 погодока годинава. Келн во 1977 година постигна 101 ФУДБАЛ -...

Нов хет-трик во асистенции на Господинот Баерн

Томас Милер постигна еден гол и имаше три асистенции, а Роберт Левандовски два гола на мечот Унион Берлин - Баерн, 2-5. Милер, кој и...

Само Кил е без засилувања за новата сезона

РАКОМЕТ – БУНДЕС-ЛИГА Чехот Филип Јиха верува во тимот што втора сезона под негово водство ја освојува Бундес-лигата, па германскиот првак Кил е единствениот во...

Фрајбург ја победи Борусија Дортмунд по 11 години

БУНДЕС-ЛИГА Борусија Дортмунд го доживеа првиот пораз од Фрајбург по 11 години, 1-2. Ова беше нов неуспех за Борусија, кој следува само четири дена откако...

Левандовски е на девет гола до сезонскиот рекорд на Милер

Големото германско дерби, Баерн - Борусија Д. (4-2), го обележија напаѓачите на двата тима, Левандовски постигна три, по што има 31 и е сѐ...