Ознака: бундестаг

Зеленски го повика Шолц да го урне ѕидот меѓу мирот и...

: Урнете го ѕидот меѓу слободата и недостигот на слобода во Европа Повикувајќи се на падот на Берлинскиот ѕид, украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска го...

Германскиот Бундестаг на 8 декември избира нов канцелар

Германскиот Бундестаг во среда на 8 декември ќе избира нов канцелар, соопшти прес-службата на собранието. До медиумите беше испратена покана за свечена седница на парламентот...

Германски пратеник поднесе оставка бидејќи лобирал за Груевски

Пратеникот на владејачката Христијанско-социјалната унија (ЦСУ) во германскиот Бундестаг, Тобијас Цех, поднесе оставка на функцијата откако беше откриено дека лобирал за поранешниот македонски премиер...

Сириски бегалец се кандидира за пратеник во германскиот парламент

Тарек Алаовс пред пет години избегал од војната во својата родна земја Сирија. Тој го поминал Средоземното Море во мал гумен чамец и преку...

Петер Баер e новиот известувач на ПССЕ за Косово

Комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) го избра пратеникот во Бундестагот, Питер Баер, за известувач за ситуацијата во Косово. Во соопштението...

Димитров им се заблагодари на пратеници од германскиот Бундестаг за поддршката

Mинистерот за надворешни работи, Никола Димитров оствари средба со двајца пратеници од германскиот Бундестаг, Метин Хакверди и Кристиан Петри. Како што информираат од министерството, на...

Државниот врв ѝ заблагодари на Германија за поддршката

Македонските политичари на социјалните мрежи се заблагодарија на поддршката од германскиот Бундестаг за зеленото светло за почеток на преговорите со ЕУ. Претседателот Стево Пендаровски ја...

Бундестагот даде зелено светло за почеток на преговорите со Македонија и...

Пратениците на Бундестагот, со големо мнозинство изгласаа владата да пристапи кон отворање на пристапни преговори со Република Македонија во октомври.  Со големо мнозинство гласови „за“,...

Во тек е седницата на Бундестагот за отпочнување преговори со Македонија

Во тек е седницата на германскиот Бундестаг, на која се одлучува за почнувањето на преговорите за влез во Европската Унија на Македонија и Албанија....

Османи: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за почеток...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Германија се сретна со германскиот државен министер за Европа и претставник...