13.2 C
Skopje
22.4.2019 - 12:51

Ознака: бундестаг

Избор на кандидати за стипендија на германскиот Бундестаг

Претседателот на Собранието Талат Џафери утре ќе се сретне со претставници од Германија по повод изборот на кандидати за „Меѓународната парламентарна стипендија“ (ИПС) на...

Бундестаг: Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот...

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти,...

Макрон: Германија и Франција треба да работат заедно на нова етапа...

Германија и Франција треба да работат заедно на нова етапа на подем на Европа, со цел да се спречи запаѓање на светот во хаос...

Димитров-Хекер: Посетата на Меркел е доказ за високото ниво на македонско-германските...

Политичките состојби во Република Македонија, со акцент на претстојните активности поврзани со целосна имплементација на Договорот од Преспа, реформската ЕУ и НАТО агенда, како...

Димитров се сретна со пратеници на германскиот Бундестаг

Шефот на дипломатијата Никола Димитров вчера оствари средба со Јосип Јуратовиќ и Мартин Розман, пратеници во германскиот Бундестаг од партија СПД, како и со...

Новиот состав на Бундестагот ќе ги чини повеќе Германците

Нoвиот состав на германскиот Парламент е со рекорден број пратеници и ќе ги чини даночните обврзници 60 милиони евра годишно повеќе отколку досега, објави...

Заев се сретна со делегација од германскиот Бундестаг

Почнуваме со носењето на реформските закони значајни за обезбедување независно судство, владеење на правото, професионални медиуми, или општо земено, со пакетот реформски закони, направени...