Ознака: Букурешт

Револуцијата ги изеде и своите и туѓите деца

Едноставно, како да го снема ентузијазмот. Како неповратно да исчезна и последниот никулец на надеж и на верба оти нештата можат да се сменат,...

Делегација на Комисијата за европски прашања на Конференција во Букурешт

 Делегација на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија, во чиј состав се Јагода Шахпанска, Агим Шаќири и Жаклина Пешевска, денеска и...

Вардар со победа се враќа од Букурешт

Екипата на Вардар оствари победа на гостувањето кај Стеауа во Букурешт со 30-34 (10-21) во 13-тото коло од регионалната СЕХА лига. Екипата на Роберто Гарсија...

ФФМ дел од регионалниот состанок во Букурешт

Фудбалската федерација на Македонија изминатите два дена беше дел од состанокот во Букурешт на кој учествуваа претседателите и генералните секретари на фудбалските федерации од...

Антивладини протести во Романија

Околу 15.000 луѓе, трет ден едноподруго, протестираат во Букурешт и во другите романски градови против корупцијата и социјалдемократската влада, барајќи оставка од премиерката Вјорика...

Протест во Букурешт

Демонстранти поставија голем транспарент пред зградата на романската Влада пред денешната седница на која се разгледува закон за амнестија. - Разбуди се и излези на...

Околу 150.000 лица учествуваа на протестот на владејачката коалиција во Букурешт

Романската владејачка коалиција, предводена од Социјалдемократската партија, во Букурешт синоќа одржа протест против „злоупотребата во правниот систем“.  Тоа е дел од обидите на владејачката коалиција...