Ознака: Букурешт

Угостителите во Букурешт задоволно тријат раце по инвазијата од македонските навивачи

Фудбалската репрезентација на Македонија завчера го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде што ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство. Македонија...

Со Украина за исчекор кон осминафиналето

Денешниот меч од 15 часот во Букурешт, во второто коло на ЕП 2020, ќе биде петти помеѓу Македонија и Украина. На Македонија ѝ е...

Пожелно е да се побрза за добивање на вредната алка

Ексклузивно за „Нова Македонија“ од Букурешт Навивачите во Букурешт чекаат и по половина час пред пунктовите за тестирање за ковид-19, така што, им се препорачува...

Средба Бектеши-Насуј: Билатералната трговија помеѓу двете земји е со континуиран раст

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Букурешт, оствари работна средба со министерот за економија, претприемништво и туризам на Романија Клаудиу Насуј. Средбата се одржа...

Заев, Османи и Бектеши од трибините ќе навиваат за Македонија

Премиерот Зоран Заев, министерот заа надвореши работи Бујар Османи и министерот за економија Крешник Бектеши попладнево тргнаа за Букурешт каде од трибините ќе го...

Навивачите го окупираа Букурешт: Ечи македонската песна и горат факели

Македонските навивачи кои допатуваа во Букурешт за да ја бодрат фудбалската репрезентација, направија одлична атмосфера во пресрет на дебито на „црвено-жолтите“ на големите фудбалски...

Навивачите трпеливо чекаа за ковид-тест пред да заминат за Букурешт

Утрово, голема редица навивачи чекаше да направи ковид-тест на Меѓународниот аеродром Скопје пред да отпатуваат и да ја дадат поддршката за македонската  фудбалска репрезентација...

Букурешт со необична мерка за намалување на загадувањето

Букурешт ќе забрани влез на постари возила во центарот на градот. Па така од идната година, сопствениците на автомобили кои се од пред 2000...

Балканот под темпирана демографска бомба

Не е фер Германија да ги решава своите демографски проблеми и недостигот од работници со иселување на луѓето од сиромашните земји во Југоисточна Европа,...

Спецификата на балканските везови привлечна за Европа

Под мотото „Да живееме заедно“ неодамна во Букурешт, Романија, се одржа франкофонската средба, на тема „Везот, традицијата и претприемаштвото“, чиј дел беа везилки од...