Ознака: Будимпешта

ЦСКА Москва на Ристовска ќе игра со Кристијансанд

Турнирот е предвидено да се игра на 29 и на 30 мај во Будимпешта, а во второто полуфинале ќе се сретнат уште еден дебитант,...

Мицкоски и Николоски во Унгарија: Проблем се сиромаштијата и корупцијата

Значаен проблем за граѓаните се сиромаштијата и корупцијата, земјата чека предолго пред портите на ЕУ, истакнаа претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот...

Да не беше коронавирусот, ќе се претставевме во Будимпешта заедно со...

Одложени проекти на музеите Музеите и галериите во земјава во текот на 2020 година се најдоа пред голем и непланиран предизвик, како да го задржат...

Бронзи за каратистите Костов и Ацковски на ЕП во Будимпешта

Костов ја продолжи низата на освоени медали по среброто на ЕП 2019 во Данска и среброто на СП 2019 во Чиле, но тогаш како...

Сорос се збогува со Будимпешта откако неговиот универзитет стана плен на...

Универзитетот што го основа Сорос стана плен во војната на Виктор Орбан против либералните вредности Милијардерот Џорџ Сорос во петокот беше во Виена на второто...

Голем пораз на Орбан во Будимпешта

Унгарската опозиција оствари голема победа на локалните избори во престолнината Будимпешта, со што му го нанесе првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од неговото...

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од доаѓањето на власт во...

Се зголемува интересот за македонскиот јазик во Унгарија

Манифестацијата „Денови на македонска култура во Будимпешта“ се организира по повод 30 години изучување на македонскиот јазик на универзитетот ЕЛТЕ, Будимпешта. Овој семестар 13...

Будимпешта покажа интерес за Деновите на македонска култура

Од 15 до 26 септември унгарската публика имаше можност да проследи серија културни настани од Македонија во рамките на манифестацијата „Денови на македонска култура...

Реклама на Кока-Кола ги разбранува десничарите во Унгарија

Рекламите на Кока-Кола кои промовираат прифаќање на геј лицата беа причина за повик на бојкот од висок член на десничарската владејачка партија на Унгарија. Постерите,...