-2 C
Skopje
23.2.2019 - 6:31

Ознака: Будимпешта

Антивладини демонстрации во Будимпешта

Во Будимпешта денеска се одржуваат антивладини демонстрации под слоганот „Национален протест против робовските закони“. На протестите, кои се организирани преку социјалната мрежа Фејсбук, им се...

Царинската управа отвори истрага за Александар Трајковски

Царинската управа на Република Македонија отвори истрага за отсуството од работа на Александар Трајковски, кој додека користел боледување, беше фотографиран во Будимпешта со поранешниот премиер...

Трајковски тврди дека бил во Будимпешта на специјалистички преглед

Советникот на ВМРО-ДПМНЕ во општина Гази Баба Александар Трајковски кој беше снимен на фотографија со поранешниот премиер Никола Груевски во Будимпешта, на денешното рочиште за...

Протести во Будимпешта против Владата на Орбан

Во Будимпешта денеска протестираа илјадници граѓани против новиот закон за работа и како што наведуваат, „авторитативната Влада на националистичкиот лидер Виктор Орбан“. Денешните протести под...

Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Будимпешта (видео)

На протестот на кој учествувале неколку илјади Унгарци против новите закони за работни односи и управните судови во Будимпешта, дошло до судир со полицијата,...

Мицкоски: Немам сознанија дека некој од партијата се сретнал со Груевски

Да се фокусираме на решавање на реалните проблеми на граѓаните и да гледаме државата да оди напред, наместо да го коментираме ова реално шоу...

Груевски снимен на ручек во ресторан во Будимпешта

Поранешниот премиер Никола Груевски, кој побегна од земјава и доби азил во Унгарија, денеска бил снимен во еден ресторан во центарот на Будумпешта. При обид...

Македонски слемерки на Европското првенство во Будимпешта

Македонските слемерки Марија Грубор и Елена Пренџова учествуваа на Европското слем-првенство (слем-поезија - натпревар на кој поетите читаат свое дело) за 2018 година што...

Обвинителството ќе истражува како избегал експремиерот

Поради основи на сомневање дека одредени службени лица, злоупотребувајќи ги својата службената положба и овластување, му овозможиле на осудениот Никола Груевски нелегално да ја...

Многу прашања, малку одговори

Последниот настан отвори мноштво предизвици за домашниот но и меѓународниот правен поредок. Во делот на правната регулатива се поставува прашањето какви мерки ќе превземат...