Ознака: бугарски

Зошто молчат НАТО и ЕУ

Изминатиот период редица високи политичари од Бугарија отворено искажуваат територијални претензии кон земјава, прогласувајќи го Велес за бугарски град, заканувајќи се со испраќање воен...

Бугарски средношколец регрутиран од Исламска држава подготвувал бомбашки напад

Бугарското обвинителство првпат започна истрага за подготовка на напад со рачно изработена бомба, за што се товари ученик од средно училиште, кој како што...

Познатиот бугарски режисер Јавор Грдев ја поставува „Бесачи“ во МНТ

Во Македонскиот народен театар, во рамките на годишната програма поддржана од Министерството за култура, започнаа подготовките на претставата „Бесачи“ по текст на актуелниот британско-ирски...

Изложба на бугарскиот скулптор Пројнов

Во Културно-информативниот центар на Бугарија во Скопје е отворена изложба на скулптури „Балкански ангели“ на бугарскиот скулптор Александар Пројнов-Апер. Изложбата е поставена по повод националниот...

Нова група бугарски научници на Јужниот Пол

Првата група на 27-та бугарска антарктичка експедиција замина на Јужниот Пол, каде што ќе престојува во базата „Св. Климент Охридски“, која ќе работи на...