13.6 C
Skopje
19.7.2019 - 6:23

Ознака: бугари

Хакери украле лични податоци на милиони Бугари

Хакери украле лични и финансиски податоци на милиони бугарски граѓани. Тие провалиле во системот на државната даночна управа, соопшти бугарската влада. Кибер нападот на бугарската...

Значењата на ознаката Бугари низ вековите

Во минатото жителите на Македонија освен со името Македонци во изворите често се означуваат и со името Бугари; прашање што ја збунува јавноста, та...

Бугарите напаѓаат – ние молчиме

Настани, симболи, алузии Ако при постигнувањето на договорот главната максима водилка и главниот принцип беа содржани во реченицата: „Не гледајте во минатото, гледајте во иднината“,...

Македонците во Албанија не се Бугари

Македонско друштво „Илинден“-Tирана и Македонското меѓународно движење за човекови права бараат Македонците во Албанија да не ги именуваат како Бугари, затоа што не се...

Бугарите ја верификуваат љубовта со брачни договори

Во Бугарија договорот за брак станува сè попопуларен, иако граѓаните сè уште имаат некои предрасуди Во Бугарија, во периодот од 2009 до 2018 година, се...

Не пазарете се со Бугарите за свети Наум

Почитуван господине Драги Ѓорѓиев, ви пишувам од името на здружението „Унија за култура на Власите од Македонија“, и верувам дека штом ќе го прочитате...

Бугарите со најниска просечна висина во Европа

Бугарите се со најнизок просечен раст во Европа, а главните фактори за тоа се генетски и социјални, изјави Рачо Стоев, раководител на Одделот за...

Бугарите и по брегзит ќе патуваат без визи за Велика Британија

По реализацијата на брегзит ќе има последици во секоја сфера на јавниот живот, изјави Екатерина Захариева, министерката за надворешни работи на Република Бугарија за...

Економски патриотизам за враќање на 100.000 Бугари

Со овој предлог се предвидува да се вратат бугарските граѓани што живеат во Молдавија и во Украина, за да се покрие недостигот од домашна...

Бугарска пресметка пред хотел во Скопје

Во Полициската станица Карпош, вчера околу 11.20 часот А.Д.(35) од Софија-Р.Бугарија пријавил дека истиот ден околу 10,50 часот на булеварот „8-ми Септември“ фил физички...