8 C
Skopje
20.11.2018 - 19:23

Ознака: Бугарија

Може ли дијалогот „Жан Моне“ да го игнорира спорот со Грција

Некако под впечатокот на самитот ЕУ - Западен Балкан, што се одржуваше истиот ден во Софија (Бугарија), и очекувањата за предлог-решение за спорот за...

Прилепски театар со „Обѕрни се во гнев“ гостува во Бугарија

Театарот „Војдан Чернодрински“ со претставата „Обѕрни се во гнев“ во режија на Kристина Димитрова утре гостува на Фестивалот на малите театарски форми во Враца,...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов...

Кинезите заинтересирани за инвестирање во „Белене“

Една од опциите е да се повлече мораториумот за изградбата на нуклеарката „Белене“ Министерството за енергетика на Бугарија, во рок од 30 дена, ќе подготви...

Велешкиот театар со „Волшебникот од Оз“ на фестивал во Бугарија

В четврток, театарот „Јордан Х.К-Џинот“ од Велес ќе настапи на Интернационалниот театарски фестивал на претстави за деца „Волшебната завеса“ во Трговиште, Бугарија со претставата...

Почнува македонско-бугарската експертска дебата за историски и образовни прашања

Владите на Македонија и на Бугарија ги утврдија составите и членовите на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања и на Заедничката...

Во Бугарија се зголемуваат социјалните разлики

Социјалното раслојување во едно општество е добро на одредено ниво, но ако се помине тој праг, се создаваат тензии во земјата меѓу богатите и...

Велешкиот театар на фестивал во Бугарија

Театарот „Јордан Хаџиконстантинов-Џинот“ од Велес на 17 мај ќе настапи на Интернационалниот театарски фестивал на претстави за деца „Волшебната завеса“ во Трговиште, Бугарија, со...

Верските заедници ќе добиваат државни субвенции

Право на државна субвенција да имаат само православни и муслимански религии, а верските заедници да не примаат странски донации. Ова е содржано во амандманите...