-4 C
Skopje
18.1.2019 - 23:34

Ознака: Бугарија

Ски-центарот Банско веќе нема да користи пластика за еднократна употреба

Во скијачкиот центар Банско веќе нема да се употребуваат пластични производи за еднократна употреба, соопшти денеска концесионерот на скијачкиот центар „Јулен“. Пластичните шишиња во рестораните...

Протести ширум Бугарија, блокирани патишта и гранични премини

Ширум Бугарија продолжија протестите против превисоките цени на горивото, зголемените трошоци за живот, сиромаштијата и корупцијата. На плоштадот во центарот на Софија се собраа повеќе...

Ќе се казнуваат бугарските градоначалници кои нема да преземаат мерки против...

Казна од 2.500 до 500 евра за бугарските градоначалници кои нема да преземат мерки против загадувањето на воздухот, се предвидува со предлог-законот за чист...

Заев-Борисов: Нашите две земји се пример за новата реалност на Балканот

Примената на сите точки од Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија се одвива многу добро, а економската соработка меѓу двете држави никогаш...

Бугарија нема да пристапи кон Договорот на ОН за миграција

Бугарија одлучи да не учествува во Глобалниот договор на Обединетите нации за миграција, изјави шефот на пратеничката група на владејачката партија Граѓани за европски...

Бугарија доставила над 30 страници со забелешки за учебниците по историја

Бугарија достави над 30 страници со забелешки на учебниците по историја во Македонија, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева. На пратеничко...

Бугарските градови со најзагаден воздух

Граѓаните во Бугарија дишат најзагаден воздух во Европа, а меѓу најзагадените градови е Софија. Највисоко загадување во бугарските градови се регистрира во декември и...

Народната правобранителка нема право на службено возило!

Народната правобранителка на Бугарија, Маја Манолова, размислува да користи јавен превоз или заедничко превозно средство за својата работа надвор од Софија. Повод за оваа...

Вучиќ: Дијалозите се важни за стабилноста во регионот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска на заедничката прес-конференција со премиерите на Романија, на Бугарија и на Грција во Варна, изјави дека во регионот...

Висок бугарски функционер им помагал на странци за бугарски пасош

Бугарските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвинение против висок државен функционер, како дел од истрагата за фалсификување документи, за кои тврдат дека им овозможуваат...