27 C
Skopje
20.9.2018 - 15:05

Ознака: Бугарија

Борисов очекува Трговскиот регистар повторно да проработи до крајот на неделава

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска изјави дека кризата во Трговскиот регистар на Бугарија е надмината, откако системот колабираше поради техничка грешка, јави новинската агенција...

Заев: Пријателството со Бугарија треба да го негуваме и надградуваме

Македонскиот премиер Зоран Заев му одговори денеска на бугарскиот претседател Румен Радев, кој вчера му забележа дека не се извинил за тоа што кажал...

Треба ли да се извинуваме што сме Македонци?

Одредби во договорите за пријателство како мински полиња Актуелната најнова епизода во односите со Бугарија, една година по потпишувањето на договорот за пријателство, повторно го...

Убавината на нашата влада

Насловот на колумната е мисла на нашиот премиер, кој е очигледно вљубен во сопствената влада и своето беспрекорно владеење (надвор од правото, ама во...

Проститутките во Бугарија заработуваат до 3 илјади евра неделно

До 3.000 евра неделно заработуваат елитните проститутки во големите летувалишта на бугарското крајбрежје. Нивните поскромни колешки, кои се среќаваат со туристите покрај брегот, добиваат...

Црниот мршојадец се враќа на Балканот

По 20 години од исчезнувањето на последните единки на европскиот црн мршојадец во Бугарија, започна негова реинтродукција во рамки на европски проект од програмата...

Заев и Борисов заедно ќе го одбележат Илинден во Благоевград

Македонскиот премиер Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов утре во во Благоевград заедно ќе ја одбележат 115–годишнината од Илинденското востание, соопшти владината прес-служба. Двајцата...

Утврдена Програмата за соработка во културата меѓу Македонија и Бугарија 2018-2021

Информацијата за склучување Програма за соработка во областа на културата меѓу Министерството за култура на Република Македонија и Министерството за култура на Република Бугарија...

Бугарските социјалисти побараа оставка од Борисов и предвремени избори

Бугарската социјалистичка партија (БСП) денеска организираше собир на планината Бузлуџа, од каде побара да се стави крај на сиромаштија и корупцијата. Собирот се организираше...

Бугарија ги предупреди Грција и Турција за можни поплави

Бугарија ги предупреди Грција и Турција дека би можеле да се соочат со поплави, бидејќи се очекува обилните дождови да условат излевање на реката...