5.4 C
Skopje
12.12.2019 - 13:25

Ознака: Бугарија

Прва награда за младите музичари од Кратово во Бугарија

Учениците од основното општинско училиште „Јоаким Крчовски“од Крива Паланка неодамна ја освоија првата награда на 28-от меѓународен фестивал на уметноста „Утринска ѕвезда“, кој се...

Пендаровски: Бугарија нè извлече од изолација

Не се преувеличување квалификациите што Зоран Заев често ги дава за улогата на Бојко Борисов и актуелната бугарска влада во последните две години, според...

Секој купувач на црн петок ќе потроши по 500 лева

Над 50 отсто од потенцијалните бугарски купувачи ќе ги искористат попустите за време на црниот петок, кога во многу трговски центри во Бугарија се...

Никој не сака да работи во фарма за 1.500 евра

Фармите за крави во планинските региони во Бугарија се соочуваат со недостиг од работници, а некои од сопствениците најавуваат и нивно затворање. Платата што...

Борисов ќе разговара со Трамп за зајакнување на безбедноста

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во официјална посета на САД, каде денеска ќе има средба со американскиот претседател Доналд Трамп. Во Белата куќа тие...

Конфискуваната покуќнина на Евреите тајно се транспортирала во Бугарија!

Пишува: Блаже Миневски Премиерот на Бугарија, габаритниот Бојко Борисов, оној што смета дека Македонците и Бугарите се „братски хора, с’шти народ“, пред извесно време запрашан...

Неопределените пресудни за победата на Борисов

Минатонеделните локални избори во Бугарија ја потврдија политичката доминација на партијата ГЕРБ Кандидатката на бугарската владејачка партија, централнодесничарската ГЕРБ, Јорданка Фандакова, за градоначалничка на Софија...

Проекции на документарниот филм „Џезмен“ во Бугарија

Документарниот филм „Џезмен“, на режисерот Аљоша Симјановски, ќе биде прикажан во Кино Одеон во Софија (бул. „Патриарх Евтимиј“ 1) на 5 ноември 2019 година,...

Фандакова по четврти пат избрана за градоначалничка на Софија

Кандидатката на бугарската владејачка партија, централно-десничарската ГЕРБ, Јорданка Фандакова по четврти пат го доби мандатот за градоначалничка на Софија, освојувајќи 49,98 отсто од гласовите...

Битката за Софија ќе се води во вториот круг, доминација на...

Првичните резултати од вчерашните локални избори во Бугарија покажуваат дека владејачката партија ГЕРБ ќе ја задржи доминацијата, но со помала поддршка отколку пред четири...