-0.2 C
Skopje
26.1.2022 - 21:31

Ознака: Бугарија

Евроамбасадорот Гир ги поздрави преговорите помеѓу Македонија и Бугарија

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, во својот кабинет го прими шефот на делегацијата на Европската Унија (ДЕУ) во Скопје, амбасадорот Дејвид Гир, кому му...

Петков ќе реферира за резултатите од средбите со македонскиот државен врв

Бугарскиот премиер Кирил Петков задутре ќе реферира за резултатите од контактите со македонскиот државен врв, на барање на најголемата опозициска партија ГЕРБ, на неговиот...

Бучковски: Димитров непотребно ги загрози нашите позиции во однос на Бугарија

Поранешниот вицепремиер Димитров непотребно пред почнувањето на новата фаза со Бугарија, го обвини Османи, смета поранешниот специјален претставник на Владата во преговорите со Бугарија,...

Бугарско обвинителство: Возачот е виновен за автобуската несреќа на автопатот Струма

Бугарското обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот Струма во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик главниот обвинител Борислав Сарафов за „БТВ“...

Имаме конкретни проекти и идеи што треба да се развиваат

Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на работните групи Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница...

Потпишан меморандум за инвестициска соработка на македонските и бугарските претпријатија

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и раст на Република Бугарија, Даниел Лорер денеска во Софија во рамки на заедничката седница...

Стриктно почитување на меѓународното право

Денешната заедничка седница на бугарската и на македонската влада се случува во исклучително чувствителен период, обременета со бугарската блокада на македонските евроинтеграции, непризнавањето на...

Работните групи ги поставија основите за работа

Во насока на продлабочување на билатералната соработка помеѓу Македонија и Бугарија, денеска, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа...

Милошоски од Османи ги бара одговорите на бугарските барања „5+1“

Претседателот на собраниската Комисија за надворешни работи и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, поднесе барање до министерот за надворешни работи Бујар Османи да ги...

Ќе работиме низ потенцијалите и можностите, а не низ проблемите и...

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од владината делегација, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“, каде што ги пречека бугарскиот премиерот Кирил...