Ознака: Бугарин

Српската полиција уапси Бугарин и Македонец, се обиделе да прошверцуваат дрога

Српската гранична полиција и полицијата на Шид уапси 47-годишен бугарски државјанин и 41-годишен македонски државјанин. Се сомнева дека се обиделе да прошверцуваат вкупно 171 таблета...

Притвор за Бугаринот кој се обиде да шверцува мигранти на Табановце

Судот му определи 30-дневен притвор на бугарскиот државјанин кој се обиде да шверцува мигранти преку граничниот премин Табановце. Царински службеници при преглед на товарно возило...

Осуммина мигранти пронајдени во возило на Бугарин на Табановце

На Граничниот премин Табановце синоќа во вечерните часови, при преглед на товарно возило биле пронајдени осуммина мигранти од Ирак, без документи за идентификација. Како што...

Бугарски државјанин осуден за тероризам во Австрија

Бугарски државјанин е осуден на седум години затвор во Австрија, откако кај него биле откриени планови за изведување терористички напад. Според Обвинителството, 24-годишниот Бугарин во...

Бугарин измамен и огрaбен во Кривогаштани

Бугарскиот државјанин П.К.(43) од Софија е оштетен за 483.640 денари откако дошол во селото Обршани, општина Кривогаштани, да купи пипер. Количините што ги таксал...

Неуспешна потрагата по Бугаринот Бојан Петров

Спасувачката акција за пронаоѓање на бугарскиот алпинист Бојан Петров, кој во почетокот на мај исчезна на Хималаите, при искачувањето на врвот Шишапангма (8.027 метри),...