4.8 C
Skopje
28.1.2022 - 20:56

Ознака: број

Рекорден број независни листи на советници

МАКЕДОНСКИ БРОД И за овие локални избори во Општина Македонски Брод има рекорден број поднесени независни листи на советници. До последниот рок се поднесени пет...

Рекорден број независни кандидатури

ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ ВО ОКТОМВРИ Според Државната изборна комисија, вчера, до пред истекот на крајниот рок, во подрачните одделенија и канцеларии, 18 кандидати за градоначалници...

Се намалува бројот на заболени со коронавирусот

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е...

Енормно расте бројот на двојки што се запознаваат преку интернет

Спроведеното истражување анализирано од универзитетот „Стенфорд“ покажало дека меѓу 1995 и 2017 година бројот на хетеросексуалци што го запознале својот партнер на интернет се...

Двојно зголемен бројот на смртните случаи од сепса

Бројот на смртни случаи од сепса е двојно поголем од она што претходно се сметаше, покажале податоците од глобалното истражување што го објави „Лансет“....

Македонија четврта во регионот по бројот на затвореници

Според познавачите, ваквите податоци говорат дека во Македонија има пренатрупаност во казнено-поправните установи, но и проблематичен затворски и судски систем Македонија, Албанија и Србија имаат...

Печалбарите се враќаат, но во значително помал број

Навиките на печалбарите од Кичевијата се менуваат, иако многумина повторно за празниците се вратија во земјава, сепак нивниот број е многу помал од претходните...

Во 2019 година за половина намален бројот на загинати во авионски...

Бројот на лицата загинати во уривање на големи комерцијални авиони, во 2019 година, се намалил за повеќе од 50 отсто. Лани биле регистрирани 257...

Преиспитување на бројот на банките

Во Црна Гора функционираат 14 банки, а Централната банка на ЦГ треба да одлучи дали сите ќе добијат дозвола за работа, откако ММФ неодамна...

Бројот на жртвите во Албанија се зголеми на 46

Бројот на загинати во земјотресот со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала што завчера ја погоди Албанија се зголеми на 46. Според Mинистерството за...