11.8 C
Skopje
25.10.2021 - 19:04

Ознака: Бронза

Ѓоковиќ се откажа од борбата за бронзата во микс-дубл

Српскиот микс-дубл, Нина Стојановиќ и Новак Ѓоковиќ, се откажаа од мечот за бронзениот медал. Третото место, во оваа конкуренција им припадна на Ешли Барти...

Бронза за Влакевски на шампионатот на Хрватска

Влакевски годинава со Запрешиќ славеше во ЛШ, а на турнир во Приедор собори 711 кегли, што е негов личен рекорд на официјален натпревар, по...

Аце Станковски – ракометар со бронза од младинско СП

Станковски беше член на репрезентацијата на Југославија што беше трета на младинскиот Светски шампионат во Италија во 1985 година. Тој настапуваше за најквалитетните македонски...

Хрватска ја освои бронзата на Светското првенство во ватерполо

Ватерполо репрезентацијата на Хрватска го освои бронзениот медал на Светското првенство во Јужна Кореја. Во реприза на финалето од пред две години во Будимпешта...

Егоров освои бронза на ЕП, за Македонија по 12 години

Рамазанов освои бронза на ЕП 2007, а Егоров тоа го направи завчера на ЕП во Романија. Од другите македонски борачи на ЕП 2019, Нуров...

Балканот „тежи“ од злато, сребро и бронза

Од Балканскиот Полуостров досега седуммина фудбалери освојувале престижни награди (од прво до трето место) во изборот на најдобрите во една година, и тоа четири...

Втора „задоцнета“ олимписка бронза за Сотертон

Со 10-годишно задоцнување пензионираната британска седмобојка Кели Сотертон ќе го добие бронзениот медал од ЛОИ во Пекинг во 2008 година. Таа на тие ЛОИ...

Бронзата ги однесе младите кошаркари во Дивизија А

Македонската машка репрезентација до 16 години, предводена од селекторот Александар Јованчев, постигна историски успех на ЕП во Сараево, откако во борбата за третото место...