Ознака: брод

Ирански брод потопен во „пријателски оган“ во Оманскиот Залив

Деветнаесет ирански морнари загинаа вчера, а повеќемина се повредени во таканаречениот „пријателски оган“ за време на воени вежби на иранската морнарица во Оманскиот Залив,...

Со недели пловеле по морето, не знаеле за коронавирусот

Брачната двојка Елена Манињети и Рајан Озборн од Манчестер, тргнале на пат преку Атлантикот, од Канарските Острови до Карибите. По 25 дена на море и...

Коронавирусот се шири низ носачот на авиони „Шарл де Гол“

Над илјада морнари од францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ се заразени со коронавирус, објави француската министерка за одбрана, Флоренс Парли. Биле извршени вкупно...

Коронавирусот го нападна и носачот на авиони „Шарл де Гол“

Околу 20 француски морнари од скоро 700 заразени со коронавирус од носачот на авиони „Шарл де Гол“ се наоѓаат во болница, изјави портпаролот на...

Ковид-19 го онеспособи бродот, а американската морнарица го „уби гласникот“

Стотици морнари на американскиот носач на авиони „Теодор Рузвелт“ извикуваа „капетан Крозиер“, додека нивниот претпоставен Брет Крозиер се збогуваше со неговиот брод на 3...

Десетици Унгарци задржани во карантин на брод во Мексико

Помеѓу 30 и 40 унгарски државјани се ставени во карантин на туристички брод во Мексико под сомнение дека може да се заболени од коронавирус,...

Тројца македонски државјани се на бродот задржан во Јапонија поради коронавирусот

Тројца македонски државјани се наоѓаат на бродот кој е задржан близу Јокохама, Јапонија, поради коронавирусот, соопшти Министерството за надворешни работи. - Според последните информации добиени...

По 100 години, пронајден брод исчезнат во Бермудскиот триаголник

Истражувачите веруваат дека ги пронашле остатоците од потонатиот брод „СС Котопакси“, кој во 1925 година исчезнал во Бермудскиот триаголник и, ако таа информација е...

Запленети 1,2 тони канабис на товарен брод во Грција

На товарен брод во Грција запленети се 1,25 тони канабис. Како што објавија грчките медиуми, бродот пловел од Либан, а бил запленет на грчкото пристаниште...

Случајност или шега на судбината?

Четиринаесет години пред тажната катастрофа што го снајде бродот „Титаник“, Морган Робертсон ја напишал новелата „Залудно“. Новелата е за непотонлив брод по име „Титан“,...