Ознака: брод

Пожар на брод со мигранти, загинаа четири лица

Најмалку четворица мигранти загинаа, а седуммина се повредени кога избувнал пожар на нивниот брод крај јужниот брег на Италија, јавија италијанските медиуми. Полицијата во...

Судар на грчки и турски воен брод во Медитеранот

Грчки и турски воен брод се судрија во Источниот Медитеран, соопшти грчкото Министерство за одбрана, опишувајќи го настанот како „несреќен случај“. Турскиот истражувачки брод се...

Зошто истекувањето на нафта на Маврициус претставува сериозен проблем?

Количеството на истечена нафта од јапонскиот брод „Вакашио“ кој заринка на корален гребен во Индискиот Океан кај Маврициус, е мало во споредба со сличните...

Повеќемина повредени во експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар кој што избувнал на американски брод во Калифорнија повредено е 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми прикажаа снимки на кои...

Ирански брод потопен во „пријателски оган“ во Оманскиот Залив

Деветнаесет ирански морнари загинаа вчера, а повеќемина се повредени во таканаречениот „пријателски оган“ за време на воени вежби на иранската морнарица во Оманскиот Залив,...

Со недели пловеле по морето, не знаеле за коронавирусот

Брачната двојка Елена Манињети и Рајан Озборн од Манчестер, тргнале на пат преку Атлантикот, од Канарските Острови до Карибите. По 25 дена на море и...

Коронавирусот се шири низ носачот на авиони „Шарл де Гол“

Над илјада морнари од францускиот носач на авиони „Шарл де Гол“ се заразени со коронавирус, објави француската министерка за одбрана, Флоренс Парли. Биле извршени вкупно...

Коронавирусот го нападна и носачот на авиони „Шарл де Гол“

Околу 20 француски морнари од скоро 700 заразени со коронавирус од носачот на авиони „Шарл де Гол“ се наоѓаат во болница, изјави портпаролот на...

Ковид-19 го онеспособи бродот, а американската морнарица го „уби гласникот“

Стотици морнари на американскиот носач на авиони „Теодор Рузвелт“ извикуваа „капетан Крозиер“, додека нивниот претпоставен Брет Крозиер се збогуваше со неговиот брод на 3...

Десетици Унгарци задржани во карантин на брод во Мексико

Помеѓу 30 и 40 унгарски државјани се ставени во карантин на туристички брод во Мексико под сомнение дека може да се заболени од коронавирус,...