2.3 C
Skopje
12.12.2019 - 3:02

Ознака: бродови

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти. - Почна операцијата за враќање...

Шест европски земји ќе ги примат мигрантите кои ги одбива Италија

Премиерот на Италија, Џузепе Конте, изјави денеска дека шест европски земји сакаат да ги преземат 147 мигранти кои се блокирани на шпански хуманитарен брод...

УНХЦР побара од европските земји да ги примат бродовите со мигранти

Eвропските влади итно да дозволат влез за повеќе од 500 лица, спасени на Медитеранот, чии спасувачки бродови останаа блокирани на море, откако европските земји...

Крузер и туристички брод се судрија во Венеција

Пет лица се полесно повредени во судар на крузер и туристички брод во Венеција. Италијанските медиуми јавија дека две лица се префрлени во болница. До сударот...

Италија дозволи влез на мигранти кои останаа на брод за спасување

Италија дозволи влез на 47 мигранти кои две недели останаа на брод за спасување, потврди премиерот на земјата Џузепе Конте, а пренесе „Ројтерс“. Мигрантите беа...

Десетмина загинати при пожар на два брода во Керчинскиот Теснец (видео)

Најмалку 10 лица загинаа во пожари што избувнаа на два брода, што пловат под знаме на Танзанија, во водите на Керчинскиот Теснец, соопшти вечерва...

Група НАТО бродови ќе вплови во Црно Море

Група бродови на НАТО под раководство на Холандија планира да вплови во Црно Море, изјави шефот на украинската мисија во Алијансата, Вадим Пристајко. – Постојат...

Украина ја тужи Русија поради инцидентот во Керчанскиот теснец

Владата на Украина поднесе до Европскиот суд за човекови права тужба против Москва поради кршење на правата на украински морнари, кои беа уапсени...

Русија негира дека се блокира пристап во Азовското Море за украински...

Москва денеска ги негираше тврдењата на Украина дека Русија ги блокирала двете главни украински пристаништа во Азовското Море. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека...

Порошенко ја повика Русија да ги врати заробените украински бродови

Украинскиот претседател Петро Порошенко побара од Русија веднаш да ги ослободи украинските морнари и бродовите што беа задржани вчера во Керченскиот Теснец. – Бараме итно...