Ознака: Британци

Двајца Британци фатени со лажни ПЦР тестови на скопскиот аеродром

Двајца Британци се приведени на скопскиот аеродром, бидејќи приложиле фалсификувани негативни ПЦР тестови. Станува збор за лицата В.Б.(37) и Д.Х.(12), двајцата од Велика Британија, соопшти...

Повеќе од половина милион Британци ја примиле вакцината против коронавирус

Повеќе од половина милион луѓе ја примија првата доза од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ во Велика Британија, изјави денеска премиерот Борис Џонсон. На прес-конференција...

Британците подготвуваат голема изложба за тантра

Британскиот музеј во Лондон во април подготвува голема изложба посветена на тантрата и нема, како што најавуваат, да биде посветена само на сексот туку...

Сѐ повеќе Британци купуваат носена облека

Според податоците на добротворната организација „Врап“, животниот век на облеката во Велика Британија се проценува на нешто повеќе од две години. Се покажало дека...

Над 350.000 Британци аплицирале за европски пасош поради брегзит

Податоците покажуваат дека по 2016 година, над 350.000 Британци се одлучиле да побараат европски пасош, при што голем е бројот на оние што се...

Британците го запалија знамето на Европската Унија

Приврзаниците на брегзитот денеска го запалија знамето на Европската Унија пред Даунинг стрит во центарот на Лондон. Други насобрани луѓе им се потсмеваа на проевропските...

Британија обвинета за колонијална окупација

Британците одбиваат да му го вратат архипелагот Чагос на Маврициус, иако и ОН и Меѓународниот суд на правдата ги повикуваат што побрзо да го...

Само Британците нѐ посакуваат во ЕУ, а тие излегуваат од ЕУ

Во анализата, меѓу другото, се наведува и дека во Германија, Франција, Данска, Шведска, Финска и во други земји има голем број луѓе што мислат...

Европарламентот предлага безвизен режим за Британците по Брегзит

Комисија на Европскиот парламент во текот на денот треба да предложи безвизен режим за Британците во ЕУ, по Брегзит, без оглед дали излегувањето од...

Заборавете на „Нетфликс“

Британските кина уживаат во најдобрата година по 1970-та Британскиот бокс офис ја ужива својата најдобра година од 1970-та наваму, откако комбинацијата на домашните хитови и...