Ознака: Британија

Битката за Британија

Кампањата за „брегзит“ беше најавувана како обид да се „врати контролата“ преку враќање на „суверенитетот“ на парламентот на Велика Британија. Затоа е доста иронично...

Британија на чекор до предвремени избори

Британскиот премиер Борис Џонсон предупреди дека доколку законот биде усвоен, ќе биде принуден да распише нови избори. Клучен момент за неговиот неуспех во парламентот...

Демократијата ѝ е најголемиот непријател на планетата

Помладите луѓе се чини многу повеќе се грижат за климатските промени од постарите, но многу од нив не можат да гласаат. Како може државите...

Британија ги повлекува дипломатите од ЕУ

Британските дипломати ќе се повлечат од институциите на Европската Унија во Брисел во рок од неколку дена, во согласност со планот на владата на...

Кина ја предупреди Британија да не се меша во Хонгконг

Кинеските власти ја предупредија Британија да не се меша во внатрешните работи на Хонгконг, каде што се одржуваат масовни улични демонстрации. Реакцијата на официјален...

Исчезна тинејџерка од летувалиште во Малезија, полицијата стравува дека е киднапирана

Нора Куирин (15) од Велика Британија исчезнала од спалната соба во луксузно одморалиште во Малезија минатиот викенд, каде што летувала со родителите. Малезиската полиција...

Криза на англо-американската демократија

Постои очигледен одговор на прашањето за тоа како двете најстари и најценети демократии на светот инсталираа растроени умови на власт и им овозможија да...

Завршува трката за наследник на Тереза Меј

БРИТАНСКИТЕ КОНЗЕРВАТИВЦИ ИЗБИРААТ НОВ ЛИДЕР И НОВ ПРЕМИЕР Најголем фаворит за нов британски премиер е бившиот шеф на дипломатијата Борис Џонсон, а со оглед на...

Британија испраќа нов брод во Персискиот Залив

Велика Британија, поради тензиите со Иран, до крајот на годинава ќе испрати брод на Кралската морнарица ХМС Кент во Персискиот Залив за да ги...

Во Британија снимена медуза голема колку човек

Џиновска медуза била забележана во близина на брегот на англискиот округ Корнвол, објави Би-би-си. Нуркачите од организацијата „Вајлд Оушн Вик“ пред два дена снимиле огромна...