10.1 C
Skopje
17.2.2020 - 12:26

Ознака: Британија

Британија ги повлекува дипломатите од ЕУ

Британските дипломати ќе се повлечат од институциите на Европската Унија во Брисел во рок од неколку дена, во согласност со планот на владата на...

Кина ја предупреди Британија да не се меша во Хонгконг

Кинеските власти ја предупредија Британија да не се меша во внатрешните работи на Хонгконг, каде што се одржуваат масовни улични демонстрации. Реакцијата на официјален...

Исчезна тинејџерка од летувалиште во Малезија, полицијата стравува дека е киднапирана

Нора Куирин (15) од Велика Британија исчезнала од спалната соба во луксузно одморалиште во Малезија минатиот викенд, каде што летувала со родителите. Малезиската полиција...

Криза на англо-американската демократија

Постои очигледен одговор на прашањето за тоа како двете најстари и најценети демократии на светот инсталираа растроени умови на власт и им овозможија да...

Завршува трката за наследник на Тереза Меј

БРИТАНСКИТЕ КОНЗЕРВАТИВЦИ ИЗБИРААТ НОВ ЛИДЕР И НОВ ПРЕМИЕР Најголем фаворит за нов британски премиер е бившиот шеф на дипломатијата Борис Џонсон, а со оглед на...

Британија испраќа нов брод во Персискиот Залив

Велика Британија, поради тензиите со Иран, до крајот на годинава ќе испрати брод на Кралската морнарица ХМС Кент во Персискиот Залив за да ги...

Во Британија снимена медуза голема колку човек

Џиновска медуза била забележана во близина на брегот на англискиот округ Корнвол, објави Би-би-си. Нуркачите од организацијата „Вајлд Оушн Вик“ пред два дена снимиле огромна...

Британија склучува трговски договори со Кина

Со една нога надвор од ЕУ, Британија реши да ја зајакне економската соработка со Кина. Потегот нема да им се допадне на нивните најголеми...

Трамп: Британската кралица никогаш не се забавувала како за време на...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата неодамнешна посета на Лондон била најинтересниот настан за британската кралица Елизабета Втора во изминативе 25 години, објави...

Социјализам за богатите?

Подготвиле: Игор Даниловиќ и Владимир Мијановиќ Економските политики што беа усвоени од Британија и од САД во 1980-тите доведоа до огромно зголемување на нееднаквоста и...