20.5 C
Skopje
1.10.2020 - 18:15

Ознака: Британија

Шефот на британската дипломатија: САД имаат право на самоодбрана

САД имале право на самоодбрана кога го убиле иранскиот воен командант Касем Сулејмани, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи, Доминик Раб. На новинарско прашање...

Трговска битка меѓу Британија и ЕУ и нова трка за Белата...

Два настана ќе бидат клучни за светските случувања во 2020 година. Уште во јануари, ЕУ најверојатно првпат во историјата ќе загуби своја членка, a...

Фон дер Лејен: Брегзит без договор е повеќе штетен за Британија...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, предупреди дека брегзит без договор повеќе ќе ѝ наштети на Велика Британија отколку на ЕУ. Таа укажа...

Британија и денот по изборите

По кој пат ќе тргне Британија? Многумина експерти и познавачи на состојбите од двете страни на Ла Манш сметаат дека идеално би било Лондон...

Британија на суд за воени злосторства?

Меѓународниот кривичен суд (МКС) би можел да отвори прва истрага против британската армија по извештај на Би-би-си за прикривање наводни воени злосторства. Би-би-си откри...

Линдзи Хојл е новиот претседател на британскиот парламент

Линдзи Хојл е избран за нов претседател на британскиот парламент. Тој вети дека дискусиите во врска со излегувањето на Велика Британија од Европската Унија...

Пратениците во Британија избираат нов претседател на Парламентот

Пратениците од британскиот парламент денеска избираат нов претседател на Парламентот. Во првиот круг од гласањето беа елиминирани двајца кандидати, пренесува „АП“. Линдзи Хојл, кој моментално...

Добитник на лото во Британија стана побогат и од Ед Ширан...

Сопственик на лото-ливче од Велика Британија го освои џекпотот на „Евромилион“, со што стана најбогат Британец кој е добитник на лото. Како што пренесуваат...

Брегзит без договор ќе го катапултира националниот долг на Британија

Вонредното намалување на даноците и поголемата јавна потрошувачка, кои ќе имаат цел да ги ублажат последиците од брегзит без договор, ќе го доведат долгот...

Британската опозиција бара враќање на парламентот

Британската опозиција бара прекинување на суспензијата на парламентот по објавувањето на документот на Владата, во кој се наведени можните последици од брегзит без договор....