4.8 C
Skopje
22.2.2020 - 15:02

Ознака: Британија

Британија и денот по изборите

По кој пат ќе тргне Британија? Многумина експерти и познавачи на состојбите од двете страни на Ла Манш сметаат дека идеално би било Лондон...

Британија на суд за воени злосторства?

Меѓународниот кривичен суд (МКС) би можел да отвори прва истрага против британската армија по извештај на Би-би-си за прикривање наводни воени злосторства. Би-би-си откри...

Линдзи Хојл е новиот претседател на британскиот парламент

Линдзи Хојл е избран за нов претседател на британскиот парламент. Тој вети дека дискусиите во врска со излегувањето на Велика Британија од Европската Унија...

Пратениците во Британија избираат нов претседател на Парламентот

Пратениците од британскиот парламент денеска избираат нов претседател на Парламентот. Во првиот круг од гласањето беа елиминирани двајца кандидати, пренесува „АП“. Линдзи Хојл, кој моментално...

Добитник на лото во Британија стана побогат и од Ед Ширан...

Сопственик на лото-ливче од Велика Британија го освои џекпотот на „Евромилион“, со што стана најбогат Британец кој е добитник на лото. Како што пренесуваат...

Брегзит без договор ќе го катапултира националниот долг на Британија

Вонредното намалување на даноците и поголемата јавна потрошувачка, кои ќе имаат цел да ги ублажат последиците од брегзит без договор, ќе го доведат долгот...

Британската опозиција бара враќање на парламентот

Британската опозиција бара прекинување на суспензијата на парламентот по објавувањето на документот на Владата, во кој се наведени можните последици од брегзит без договор....

Битката за Британија

Кампањата за „брегзит“ беше најавувана како обид да се „врати контролата“ преку враќање на „суверенитетот“ на парламентот на Велика Британија. Затоа е доста иронично...

Британија на чекор до предвремени избори

Британскиот премиер Борис Џонсон предупреди дека доколку законот биде усвоен, ќе биде принуден да распише нови избори. Клучен момент за неговиот неуспех во парламентот...

Демократијата ѝ е најголемиот непријател на планетата

Помладите луѓе се чини многу повеќе се грижат за климатските промени од постарите, но многу од нив не можат да гласаат. Како може државите...