-0.3 C
Skopje
25.2.2020 - 5:39

Ознака: Британија

Силна бура со 64.000 молњи во Британија ги поремети летовите

Најмалку 64 000 молњи се забележани во Британија за време на силната бура пропратена со грмотевици, а на лондонскиот аеродром „Станстед" дошло до преместување...

Британија ќе бара од ЕУ да и врати пари за системот...

Британската Влада се подготвува да побара една милијарда фунти од Европската Унија, за нејзиното учество во системот „Галилео“, откако Брисел најави дека Лондон ќе...

Британија ја зголемува вселенската одбрана

Британскиот министер за одбрана Гевин Вилијамсон изјави дека ќе бидат засилени воените ресурси наменети за одбрана од вселената поради „зголемување на заканата“. - Британската војска...

Британија ќе остане во царинската унија и по 2021 година?

На неодамнешната владина седница британските министри се согласиле дека Британија треба да се обиде да остане во царинската унија, ако предвидената технологија за гранична...

Еко-акција на Вардар поддржана од амбасадорите на САД и на Британија

Пролетното чистење на јавните површини секако е потребно за да се отстрани сето она што се наталожило во изминатите и постудени денови. Но исчистеното...

„Неморална“ или „аморална“, војната си е војна

Сите знаци на смирување на катастрофалниот воен и хуманитарен конфликт во Сирија можат да бидат доведени во прашање со непромислениот гест на американскиот претседател...

САД и Британија ја обвинија Русија за глобален кибернетички напад

САД и Велика Британија денеска испратија заедничко предупредување на руски злонамерен кибернетички напад врз нивните администрации и инфраструктури. - Мети на тој злонамерен кибернетички напад...

Британија: Руските обвинувања се најлош пример на лажни вести

Британската амбасадорка во Обединетите нации(ОН) Карен Пирс изјави денеска дека обвинувањата на Русија дека Велика Британија го режирала нападот со хемиско оружје во сирискиот...

Русија со докази за британска вмешаност во хемискиот напад во Дума

Руското Министерство за одбрана соопшти денеска дека има докази дека Велика Британија е вмешана во организирање на наводниот хемиски напад во сирискиот град Дума...