17 C
Skopje
19.9.2018 - 3:50

Ознака: Британија

Британија обвини двајца Руси за труењето на Скрипал и неговата ќерка

Британските власти именуваа двајца Руси за кои е подигнато обвинение поради труењето со нервен агенс на  поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија...

Британија против промена на границите на Балканот

Британија соопшти дека е против промената на границите на Балканот и дека Србија и Косово треба да го решат проблемот со взаемно признавање. Портпарол на...

Судир меѓу француски и британски рибари во Ла Манш

Француски и британски рибари се судриле поради школки, при што Французите ги навредувале британските колеги и фрлале школки, камења и димни бомби врз нив....

Зависните Британци го проверуваат телефонот на секои 12 минути

Велика Британија во текот на изминатата деценија разви култури на „дигитална зависност", така што повеќето луѓе мора постојано да бидат поврзани на интернет, објави...

Британските дипломати во ЕУ ќе бидат отповикани в година

Во писмо испратено до својот персонал на 27 јули, Европската комисија и Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) ги информира вработените со британско државјанство,...

ЕУ ја потсети Велика Британија дека истекува времето за успешно завршување...

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит Мишел Барние го предупреди денеска Лондон дека располага со 13 седмици за постигнување договор. Според него, 80 отсто од...

Британската влада го преживеа гласањето за членство во царинската унија

Британската влада го преживеа обидот на конзервативните пратеници, наклонети на ЕУ, да ја смени својата трговска стратегија по Брегзит.  Пратениците бараа Британија да се приклучи...

Британска полиција: Повеќе од 400 парчиња доказен материјал во истрагата за...

Британската полиција соопшти дека истражувачките екипи пронашле повеќе од 400 парчиња доказен материјал во истрагата за труењето на двајцата Британци со нервен агенс „Новичок“,...

Доживотен затвор за мажот кој поттикнуваше напад врз принцот Џорџ

Британец, кој на исламски милитанти им предлагал напад врз четиригодишниот принц Џорџ, кој е во позиција некогаш да стане крал на Британија, е осуден...

Британија бара од Москва да го објасни новото труење со „новичок“

Сосема е неприфатливо наши луѓе намерно или случајно да бидат цел или, пак, нашите улици, паркови и градови да бидат отпад за отров. Сега...