14 C
Skopje
15.11.2018 - 18:22

Ознака: Британија

Британската Влада го одобри текстот на договорот за Брегзит

Британската Влада го одобри текстот на договорот со ЕУ за условите за Брегзит, соопшти британската премиерка Тереза Меј. Таа претходно денеска во Парламентот изјави дека...

Британија не сака продолжување на преодниот период по Брегзит

Британската влада не сака продолжување на преодниот период по Брегзит, јави Би-Би-Си. Европската унија соопшти дека е подготвена да понуди едногодишно продолжување, ако тоа помогне...

Јункер: Расправата во Велика Британија за Брегзит е далеку од стварноста

Расправата во Велика Британија за нејзиното напуштање на Европската унија(ЕУ) и понатаму е далеку од стварноста, изјави синоќа претседателот на Европската комисија Жан Клод...

Меркел: Се уште не знаеме што навистина сака Британија

Европската унија се уште не знае што Британија навистина сака од преговорите за Брегзит, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел. Таа истакна дека договор за...

Mеркел: Британија да одлучи што сака со Брегзит

Велика Британија треба да донесе одлука што точно сака од преговорите за Брегзит, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел во обраќање пред претставници на...

Британија обвини двајца Руси за труењето на Скрипал и неговата ќерка

Британските власти именуваа двајца Руси за кои е подигнато обвинение поради труењето со нервен агенс на  поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија...

Британија против промена на границите на Балканот

Британија соопшти дека е против промената на границите на Балканот и дека Србија и Косово треба да го решат проблемот со взаемно признавање. Портпарол на...

Судир меѓу француски и британски рибари во Ла Манш

Француски и британски рибари се судриле поради школки, при што Французите ги навредувале британските колеги и фрлале школки, камења и димни бомби врз нив....

Зависните Британци го проверуваат телефонот на секои 12 минути

Велика Британија во текот на изминатата деценија разви култури на „дигитална зависност", така што повеќето луѓе мора постојано да бидат поврзани на интернет, објави...

Британските дипломати во ЕУ ќе бидат отповикани в година

Во писмо испратено до својот персонал на 27 јули, Европската комисија и Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) ги информира вработените со британско државјанство,...