25.3 C
Skopje
22.10.2019 - 16:23

Ознака: брзина

Тројца загинати во обид да срушат брзински рекорд со глисер

Три лица загинаа вчера во несреќа со глисер во близина на Венеција во обид да срушат брзинскиот рекорд од Монте Карло. Италијанските пожарникари велат...

За еден ден речиси 200 казни за возачите во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје вчера од 06.00 до 24.00 часот спроведе акциска контрола за откривање на возачи...

На Тур првпат се возеше со брзина над 100 км/ч

По 23 дена, 21 етапа и повеќе од 3.000 км, е познат победникот на Тур де Франс за 2019 година, Колумбиецот Еган Бернал стана...

Бранот нуди забава, а мирната вода брзина

Виндсурфот е спорт на вода што вклучува мешавина од природни елементи и човечки вештини на сурфање и едрење, кои овозможуваат човекот да се забавува...

Брзината на интегрирањето – равенка со многу непознати

Според експертите, исходот на европските избори има свое влијание и врз македонските евроинтеграции, иако сѐ уште е нејасна вистинската политичка слика во европарламентот, и...

Наjбрзите автомобили во светот

Автомобилските ентузијасти не можат да одолеат на потребата да се фалат и да спомнат какви спецификации имаат нивните најомилени автомобили. Тоа е разбирливо, секој...

Европската суперлига се наближува со голема брзина?

Според пишувањето на германскиот неделник „Дер Шпигел“, суперлигата од 2021 година би се состоела од 11 клуба-основачи, кои нема да испаѓаат 20 години, плус...

Мерачи ќе ја детектираат брзината на возење близу пет училишта

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која...

Ќе се мери брзината на возење околу пет училишта во Скопје

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени  во близина на пет средни училишта во Скопје. Целта е зголемување на свесноста на возачите и поголема...

Најбрзите автомобили низ историјата

Уште со производството на првите автомобили со наједноставни и примитивни мотори, постојат луѓе што биле посветени да создадат најбрзо возило на светот. Со текот...