Ознака: брентон тарант

Исламската заедница на Нов Зеланд тврди дека барала помош пред нападот...

Исламската заедница на Нов Зеланд тврди дека знаела за претстојната опасност во Крајстчрч, како и дека имала сознанија според кои претставувала потенцијална цел на...

Доживотен затвор за масовниот убиец од Крајстчрч

Судот во Нов Зеланд го осуди напаѓачот на џамиите во Крајстчрч, 29-годишниот Брентон Тарант, на доживотен затвор без можност за помилување, за убиствата на...

Судењето на Брејвик покажува дека случајот на Крајстчрч треба да „излезе...

Десетнеделното судење на Андерс Брејвик му го зголеми публицитетот и подмолната озлогласеност, но транспарентноста исто така им беше во корист на жртвите Автор: Осне Зејерштад Гардијан Тероризмот...

Одлучив да ти простам, бидејќи во срцето немам омраза – соочување...

Во тек е судењето на Брентон Тарант, терористот кој уби 51 лице во нападот врз две џамии во Крајстчрч на Нов Зеланд, минатата година....

Нападот во Крајстчрч уште го прогонува Нов Зеланд, додека го осознава...

Политичките лидери на Нов Зеланд ветија дека државата ќе се промени откако Брентон Тарант го изврши терористичкиот напад во кој на 15 март минатата...

Терористот од Крајстчрч може да добие досега незабележана казна за Нов...

Брентон Тарант, кој минатата година уби 51 човек од мусламинаска вероисповед на Нов Зеланд пристигна во Крајстчрч на рочиштето за изрекување казна. Од затворот во...

Убиецот од Крајстчрч побара сам да ги даде завршните зборови пред...

Брентон Тарант, кој пред судот се изјасни за виновен за убиство на 51 исламски верник за време на молитвите во две џамии во Крајстчрч,...

Терористот кој изврши напад во двете џамии во Нов Зеланд призна...

Брентон Тарант, кој  го изврши нападот во двете џамии во Крајстчрч на Нов Зеланд, ја призна вината по 51 обвинение за убиство, 40 обиди...

Истрага за балканските врски на напаѓачот на џамиите во Нов Зеланд

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн изјави дека нејзиниот кабинет во петокот, точно девет минути пред нападите врз џамиите во Крајстчрч, добил манифест од Брентон Тарант...

Пленковиќ: Напаѓачот од Нов Зеланд престојувал и во Хрватска

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ потврди денеска дека напаѓачот во џамиите на Нов Зеланд, кон крајот на декември 2016 и почетокот на 2017 година престојувал...