-4.2 C
Skopje
21.1.2020 - 10:55

Ознака: бременост

Абортусот затворен во идеолошки бариери

ХРВАТСКА Се проценува дека повеќе од 300 илјади жени во Хрватска немаат пристап до примарна гинеколошка заштита Женските репродуктивни права во Хрватска последните години се под...

Вежбањето во бременоста кај нас сѐ уште е табу

Сепак кај нас оваа тема сѐ уште е табу. Ретко која идна мајка продолжува со вежбање во бременоста, ретки, речиси непостојни се групите за...

Новиот Закон за прекинување на бременоста објавен во Службен весник

Новиот Закон за прекинување на бременоста е донесен и објавен во „Службен весник“ бр. 101 од 22 мај, закон што 8 дена по неговото...

Изгласан Законот за прекин на бременоста

Пратениците во рамки на 91-та седница, денеска го изгласаа Законот за прекинување на бременоста. Во Собранието во прво читање, поминаа и измените на Законот...

Колку чини една бременост?

Во следниот период, позитивната листа на лекови ќе се ревидира и очекуваме дека потребните препарати и терапии што се даваат за бремените жени ќе...

Почина родилка породена во гинеколкошката болница во Чаир

Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“- Чаир, Скопје, денеска соопшти дека  во претпладневните часови родилка починала како резултат на комплицирана бременост. Во соопштението...

На Јанкулоска за „Тенк“ ќе ѝ се суди во одвоена постапка

Кривичниот суд денеска донесе одлука да ја раздвои постапката за поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, која е обвинета во случајот на СЈО „Тенк“,...

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради ризична...

Поранешната министрка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска не дојде на денешното рочиште за случајот „Тенк“, за што одбраната до Судот достави лекарско оправдување, во...