Ознака: брегзит

Зошто да брзаме кога ЕУ закочува

Длабоките поделби во ЕУ тлеат уште од поодамна, што беше јасно манифестирано и преку брегзит и излегувањето на Британија од Унијата. Деновиве и нашите...

ЕУ: По Брегзит Лондон мора да го напушти „Галилео“

Шефот на европскиот преговарачки тим за Брегзит, Мишел Барние, потврди дека Велика Британија по напуштањето на ЕУ ќе има ограничен пристап до европскиот навигациски...

ЕУ ги одби главните барања на Лондон околу Брегзит

Претставниците на ЕУ на преговорите за Брегзит ги отфрлија главните барања на Велика Британија во договорот за излез на земјата од Унијата, вклучително и...

Британија ќе остане во царинската унија и по 2021 година?

На неодамнешната владина седница британските министри се согласиле дека Британија треба да се обиде да остане во царинската унија, ако предвидената технологија за гранична...

Во Брисел никој не го слуша вашето врескање

Роберт Менасе, австриски романописец и есеист, кој се пресели во Брисел во 2010 година, во обид да им се пикне под кожа на бирократите,...

Тереза Меј претрпе пораз во Домот на лордовите за законот за...

Британската премиерка Тереза Меј денеска претрпе пораз во горниот дом на Парламентот, Домот на лордовите, кој не го прифати нејзиниот Предлог-закон за Брегзит, со...

Јункер: За Британија е подобро јас да сум британски премиер

Шефот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, порача дека за Британија би било подобро доколку тој ја замени Тереза Меј на премиерското место. Запрашан...