20 C
Skopje
21.10.2020 - 18:22

Ознака: брегзит

Макрон: Брегзит е историски аларм за ЕУ

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави денеска дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ е историски аларм што треба да ја принуди Унијата да се...

Велика Британија официјално ја напушти Европската Унија

Обединетото Кралство синоќа на полноќ, односно во 23 часот по локално време, ја напушти Европската Унија, со прослава на поддржувачите на брегзит. Така, Обединетото Кралство...

Шкотска сака да се врати во ЕУ како независна држава

Ќе се вратиме во срцето на Европа како независна држава - напиша на Твитер премиерката на Шкотска, Никола Стурџен. Според неа, брегзит ќе го...

Британците го запалија знамето на Европската Унија

Приврзаниците на брегзитот денеска го запалија знамето на Европската Унија пред Даунинг стрит во центарот на Лондон. Други насобрани луѓе им се потсмеваа на проевропските...

Што ја чека Европа по полноќ?

По излегувањето на Британија и „заминувањето“ на нејзините 66 милиони жители, Унијата ќе има околу 446 милиони жители, а територијата ќе ѝ се намали...

Брегзит ќе се одрази и врз Македонија

Какви последици на политички, економски, дипломатски, но и на друг план може да почувствува нашата држава по излегувањето на Британија од ЕУ? Домашните аналитичари...

Џонсон: Излегувањето од ЕУ не е крај, туку почеток на нова...

Излегувањето на Велика Британија од Европската Унија значи промена и почеток на нова ера - порачува премиерот Борис Џонсон, кој сака да ја обедини...

Солзи, песна и гајди при збогувањето на европарламентот со Британците

  Веење знамиња, солзи, песни, свирење на шкотски гајди и држење за раце уследија по завршувањето на напорниот, долгогодишен процес за напуштање на Европската Унија...

Европскиот парламент го одобри договорот за брегзит

Европскиот парламент вечерва даде конечно одобрение на британскиот договор за излегување од Европската Унија обезбедувајќи на тој начин брегзитот да почне в петок, 31...

Ќе ја обедини ли брегзит ЕУ?

Британија неделава конечно се разведува од ЕУ. Унијата сигурно ќе се обиде да го прикаже брегзит како потврда дека животот надвор од ЕУ е...