Ознака: брегзит

Шолц ја предупреди Британија за отстапувањето од договорите за брегзит

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги критикуваше плановите на Владата во Лондон за унилатерална примена на Протоколот за Северна Ирска од договорот за брегзит. „Се работи...

Британскиот министер за Брегзит поднесе оставка

Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Фрост синоќа објави дека поднесува неотповиклива оставка, поради загриженоста за насоката во која се движи Владата на премиерот Борис...

Војската помага во британската криза со гориво

Британски војници со маскирни униформи помагаат во испораката на гориво и справувањето со акутниот недостаток на возачи на камиони, известуваат агенциите. Паничното купување гориво поради...

Лондон дозна дека е предоцна за извлекување од договорот за брегзит

Брисел инсистира дека нема повторно да преговара за договорот за брегзит со Обединетото Кралство откако Лондон создаде тензии преку покренување на храбар обид за...

ЕУ: Одлучна акција доколку Лондон не го почитува договорот за брегзит

Главниот преговарач на Европската Унија за брегзит, Марош Шефчовиќ, изјави дека европскиот блок е подготвен да дејствува цврсто и одлучно, доколку Велика Британија не...

Кралицата Елизабета го одобри трговскиот договор меѓу Велика Британија и ЕУ

Портпаролката на Претставничкиот дом, Линдзи Хојл, им порача на пратениците дека трговскиот договор меѓу Велика Британија и ЕУ е одобрен од кралицата Елизабета Втора. По...

Британските компании имаат помалку од една недела да се прилагодат на...

Велика Британија ги повика компаниите да се подготват за брегзит, само неколку дена пред крајот на преодниот рок што требаше да го олесни излегувањето...

Макрон: Се исплатеа единството и силата на Европа

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го коментираше договорот за брегзит со Обединетото Кралство, нагласувајќи дека се исплатела обединетата и цврста позиција што ја зазела Европа. -...

Како мутираниот вирус и брегзит ги здружија силите за да ја...

Затворањето на каналот Ла Манш го отсече континентот од Кралството Економист Двете големи приказни во Велика Британија во 2020 година се брегзит и ковид-19, кои паралелно...

Меркел бара да се постигне трговски договор помеѓу Британија и ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека треба да се стори се за да се постигне трговски договор меѓу Европската Унија и Велика Британија. - Секоја...