2.9 C
Skopje
19.1.2020 - 15:56

Ознака: брегзит

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзит

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзит - рече денеска координаторот...

Британскиот парламент го усвои законот за брегзит

Долниот дом на британскиот парламент со мнозинство гласови го усвои законот за излегување на Велика Британија од Европската Унија, отворајќи го патот брегзит да...

Британски пратеници бараат Биг Бен да заѕвони 11 пати за брегзит

Пратениците кои се залагаат за брегзит во Долниот дом на британскиот парламент побараа познатиот лондонски часовник, Биг Бен, да се огласи во моментот кога...

Џонсон ја изведува Велика Британија од ЕУ на 31 јануари

По исклучителниот политички пресврт, британскиот премиер Борис Џонсон е на прагот да ја изведе Велика Британија од Европската Унија со ентузијастичка поддршка на силното...

Деценија на Инстаграм, Брегзит, „Одмазници“, Харви Вајнштајн…

Од Инстаграм, Брегзит, „Одмазници“, Ед Ширан, па сѐ до најгледаната серија „Игра на тронови“, сите овие моменти ја обележаа минатата деценија, од која сега...

Проширувањето на ЕУ и брегзит ќе бидат приоритети на хрватското претседавање...

Проширувањето на Европската Унија и брегзит ќе бидат приоритети на Хрватска за време на нејзиното шестмесечно претседавање со Унијата, изјави шефот на хрватската дипломатија...

Тимерманс напиша љубовно писмо за Велика Британија

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс, напиша љубовно писмо до Велика Британија, изразувајќи длабока болка за брегзитот дека секогаш ќе бидат добредојдени да се...

Британскиот Парламент го одобри законот за брегзит

Британскиот премиер, Борис Џонсон, денеска доби одобрение за законот за брегзит во Парламентот, прв чекор кон исполнување на неговото изборно ветување за напуштање на...

Фон дер Лејен: Брегзит без договор е повеќе штетен за Британија...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, предупреди дека брегзит без договор повеќе ќе ѝ наштети на Велика Британија отколку на ЕУ. Таа укажа...

Законот за брегзит во британскиот парламент до Божиќ

Британскиот премиер Борис Џонсон има намера да го врати договорот за Брегзит во парламентот пред Божиќ, изјави денеска заменикот-министер за финансии Риши Сунак, додавајќи...