8.8 C
Skopje
17.10.2021 - 8:45

Ознака: брегалница

Дете се удави во Брегалница

Се удави 14-годишно дете од Виница во водите на Брегалница. Тој со уште неколку други деца вчера напладне заминале кон мост во селото Истибања и...

Бочварски: Водата за пиење во Штип е безбедна по инцидентот со...

Водата во Штип е безбедна за пиење, изјави градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, кој заедно со заменик министерот за локална самоуправа и просторно...

Пуштен во употреба новиот мост на Брегалница

Новиот мост на реката Брегалница во Штип е веќе пуштен во употреба и ги спојува населбите Пребег и Сењак. Само металната конструкција на мостот...

Засадени 1.500 садници за ревитализација на речната вегетација на Брегалница

Во рамки на акцијата за пошумување под мотото „Засади топола и врба и сочувај ги крајречните шуми долж Реката Брегалница - 2019“ во организација...

Брегалница ќе добие кеј со пешачка и велосипедска патека

Во Берово започна реализацијата на проектот за уредување на речното корито на Брегалница, во вкупен износ од 20 милиони денари. Дел од средствата ќе...

Фабрика од Делчево испуштала отрови во Брегалница

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против правно лице со подружница во Делчево и Т.Н.(37) од Скопје, управител на правното лице...

Помор на поголема количина риби во Брегалница

Помор на поголема количина риби е забалежан вчера во водите на Брегалница во близина на Делчево. МВР соопшти дека поморот на риби бил кај место...

Наредната недела ќе се знае кој ја загадува Брегалница

Локален и државен инспектор за животна средина го истражуваат случајот со загадувањето на реката Брегалница во штипскиот регион. Пред два дена реката  беше обоена...

Ќе се прогласуваат заштитени подрачја во брегалничкиот регион

Во моментов површината на постојните заштитени подрачја во сливот на реката Брегалница изнесува само 0,03 проценти од севкупната територија. Со програмата за зачувување на...

Зголемен водостојот на Брегалница

Обилните врнежи од дожд, посебно последниве неколку дена го зголемија водостојот на реките во источниот дел од земјата. Мерењата кои ги прави штипјанецот Киро Маџаунаров...