Ознака: Брдо-Бриони

Лидерите на Западен Балкан: Итен почеток на преговорите со Скопје и...

Декларацијата усвоена од лидерите на процесот Брдо-Бриони на самитот, укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за целиот регион на Западен Балкан, а...

Вучиќ: Не успеавме да се договориме, иницијативата на Србија не беше...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по самитот Брдо-Бриони рече дека целиот регион е на европскиот пат и дека треба заедно да работат на тоа....

Османи и Џаферовиќ го нападнале Вучиќ на самитот Брдо-Бриони

Самитот Брдо-Бриони стана напнат на самиот почеток, пренесуваат српските медиуми. Како што неофицијално дознава „Новости“, косовскиот претседател Вјоса Османи и бошњачкиот член на Претседателството на...

Додик: Неприфатливи се изјавите за обединување на Косово и Албанија

Претседавачот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик во Тирана, каде што учествува на Самитот на процесот Брдо-Бриони, рече дека изјавите на првите...

Вучиќ: Во овој момент сме со години оддалечени од решение за...

Во Тирана почна лидерската средба од процесот Брдо-Бриони, на која е и претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Вучиќ денеска истакна дека Белград и Приштина во...

Вучиќ: Србија и Хрватска испаѓаат смешни пред светот

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија и Хрватска испаѓаат смешни пред целата меѓународна јавност поради реципрочните мерки кои ги воведоа една на...

Процес Брдо-Бриони: Кога двете Кореи успеаја да се договорат, можеме и...

Кога Северна и Јужна Кореја успаја да се договорат, откако денеска лидерите на двете земји се согласија дека заеднича цел ќе им биде целосна...

Иванов: ЕУ да овозможи преговори за членство и надминување на спорот...

Ако ЕУ не ни ја обезбеди иднината, тогаш ние ќе се занимаваме со минатото, рече претседателот  Ѓорге  Иванов на прес-конференцијата по состанокот на лидерите на земјите...

Туск: Кореја и Балканот покажуваат дека ништо не е невозможно

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека вестите од Кореја и она што во последните денови го доживеал на Балканот покажуваат дека „невозможносто...

Лидерите од Брдо-Бриони разговараат за интегрирање на регионот во ЕУ

Подобрување на меѓусебната поврзаност во политичка, економска, инфраструктурна и безбедносна смисла во контекст на стратегијата на ЕУ за Западен Балкан е во фокусот на...